Afganistan'da çatışma: 10 polis öldü

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde düzenlenen saldırılarda 10 Afgan polis öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkenin güneyindeki Nimroz vilayeti valisi Gulam Dastagir, Delaram bölgesinde Taliban tarafından pusuya düşürülen araç içerisindeki 8 polisin öldürüldüğünü bildirdi. Afgan yetkililer, Paktika bölgesinde koalisyon askerleri ile hareket eden yerel polis güçlerinin Taliban ile girdikleri çatışma sonucu 1 polisin öldüğünü belirtti.

Nangahar bölgesindeki diğer olayda ise, yol kenarına yerleştirilen bombayla bir polis aracına düzenlenen saldırıda 1 polis öldü, 2'si ise yaralandı. Afganistan'ın doğusunda dün meydana gelen çatışmalarda Taliban'a bağlı 55 eylemcinin öldürüldüğü açıklanmıştı. Ülkede bu yılın başından beri meydana gelen çatışmalarda çoğu Taliban'a bağlı eylemci olmak üzere bin 300'ün üzerinde insan hayatını kaybetti.

Bu arada Afganistan'ın eski başbakanlarından ve Hizb-I İslam örgütünün lideri Gülbeddin Hikmetyar, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yaşadığını söyledi. El Arabiya Televizyonu'na konuşan Hikmetyar, edindiği istihbaratlara göre Bin Ladin'in sağ olduğunu belirterek, El Kaide liderinin basına açıklama yapmayarak dikkatleri üzerine çekmemeyi tercih ettiğini kaydetti.

Bin Ladin'in, Afganistan-Pakistan sınırında dağlık bölgelerde saklandığına inanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious