Afganistan'da cep telefonu paniği

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Afganistan'da pazar günü cep telefonlarından ölümcül virüs yayılacağı söylentisine inanan 2 milyon kullanıcı, korkudan ellerini cep telefonlarına uzatamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta boyunca yayılan söylentiye göre, pazar günü bazı numaralardan yapılan aramaya yanıt veren kişiye virüs bulaşacak, ağzı, burnu ve kulaklarından kan gelmesiyle kısa sürede ölecekti. Hamid Karzai hükümeti söylentinin yayılmasından Taliban'ı sorumlu tuttu.

Bir benzeri önceki hafta Pakistan'da yayılan söylenti nedeniyle Afganlar pazar günü cep telefonlarını kullanmadı. Soruşturma başlatıldığını duyuran İçişleri Bakanlığı, "Söylentiler asılsız, tümüyle saçmalık. Halkın huzurunu kaçırmak isteyen Taliban'ın işi" dedi.
Pakistan'ın Karaçi kentinde ise, İslamabad'da Taliban tarzı uygulamalara imza atan bir cami ile medresesini protesto için 100 bin kişi sokağa döküldü. Gösteride, 'İslam barış dinidir ve teröre alet edilmemelidir' sloganları atıldı. Pakistan başkentindeki Lal Camii'nin müritleri şeriat mahkemesi kurduklarını duyurup, VCD-CD'leri yakmış ve bir genelev basıp çalışanlarını rehin almıştı.

Ankara, Karzai ile Müşerref'i buluşturacak
Karzai ile Taliban ve Kaide'yle mücadelede yetersiz kalmakla suçladığı Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Türkiye'de bir araya gelecek. Ankara'nın gündeme getirdiği ve Türk yetkililerin arabuluculuk edeceği toplantının 29 Nisan'da yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious