Afganistan'da çığ ve seller: 88 ölü

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Afganistan'da geçen hafta ağır hava koşulları nedeniyle oluşan çığ ve sellerden dolayı 88 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna ülkedeki pek çok ev ağır yağmur ve kar yağışının yol açtığı toprak kaymaları nedeniyle yıkıldı. Bu kış 20 bin kişinin etkilendiği doğal olayların yaşandığı Afganistan, geçtiğimiz yıllarda aşırı kuraklık geçirdi. Yoğun yağışların bu nedenle toprağı tahrip ettiği ve yıkımların gerçekleştiği kaydedildi. Rapora göre 2006 yılında 50 kişi ağır kış koşulları nedeniyle hayatını kaybetti.

Cumartesi gününden beri başkent Kabil, şehrin içinden geçen nehrin taşması nedeniyle zor günler geçiriyor. Hükümet yetkilileri sel ve çamurdan şehirdeki 650 evin olumsuz etkilendiğini açıkladı. Ülkedeki 34 eyaletten 19'unda sel baskınları nedeniyle binlerce insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Afganistan'ın bazı bölgelerinde köyler haritadan silindi. Yetkililer geçtiğimiz yıllarda kuraklık çeken Afgan halkının evlerini nehirlerin kenarlarına yapmaları sonucu bu felaketlerin yaşandığını kaydetti. Yardım ekipleri yoğun hava muhalefetinin yaşandığı bölgelere ulaşmakta zorluk çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious