Afganistan'da dünkü hava saldırısının bilançosu

  • Giriş : 01.07.2007 / 12:46:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 12:53:19

ABD öncülüğündeki askerlerinin düzenlediği hava saldırısında en az 80 sivil ile 35 Taliban'ın öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'ın güneyindeki yerel polis güçleri, dün ABD öncülüğündeki koalisyon askerlerinin düzenlediği hava saldırısında en az 80 sivil ile 35 Taliban'ın öldüğünü bildirdi.

Helmand vilayeti Geresk bölgesi polis şeflerinden Emanullah, Çin resmi haber ajansı Xinhua'ya yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar kadın ve çocukların da içinde bulunduğu 80 kişinin cesedine ulaştık. Araştırmalarımız devam ediyor, ölü sayısı artabilir" dedi.

Geresk Belediye Başkanı Dur Ali Şah ve polis şefi Muhammed Hüseyin Andeval'da, hükümetin bölgeye bir araştırma ekibi gönderdiğini, ölü sayısının 62 Taliban ve 45 sivil olarak tespit edildiğini açıkladı.

NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ise sivil ölümlerin gerçekleştiğini doğrulasa da, sayının Afgan araştırma ekibinin bahsettiği kadar fazla olmadığını ileri sürdü.

Bölgeden dün gelen haberlerde hava operasyonundan ölen sivil sayısının 120'den fazla olduğu ifade edilmişti.

Öte yandan, Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde ölen NATO askerinin İngiliz olduğu duyuruldu. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, askerin, Sangin kasabasının güneybatısındaki Kale-i Gaz köyü civarında Taliban ile girişilen çatışmada yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Son olayla birlikte Afganistan'da Taliban rejiminin devrildiği 2001 yılından beri ölen İngiliz askeri sayısı 62'ye yükselirken, bu yıl içinde ölen yabancı asker sayısı 99'a ulaşmış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious