Afganistan'da intihar saldırısı: En az 53 ölü

Afganistan'da intihar saldırısı: En az 53 ölü .11760
  • Giriş : 17.02.2008 / 10:57:00

Afganistan'ın güneyinde bulunan Kandahar'daki bir köpek dövüşü yarışmasında meydana gelen intihar saldırısında en az 53 kişi öldü, 40'dan fazla kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsmini açıklamak istemeyen bir polis memuru, Xinhua ajansına verdiği bilgide şu ana kadar 53 ceset saydıklarını aktardı.

Görgü tanıkları, patlamanın nedeninin intihar saldırısı olduğunu söyledi.

Abdül Rahman isimli bir tanık, saldırı esnasında, yarışmayı izlemek üzere toplanan yüzlerce kişi bulunduğunu belirtti. Hafizullah isimli bir polis memuru, olay yerindeki 70'den fazla kişinin öldüğünü yada yaralandığını, ölenlerin 6'sının çocuk olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Zemeri Beşari, olayda "onlarca" kişinin öldüğünü, onlarca da yaralı olduğunu ifade etti, ancak intihar saldırısı olup olmadığının henüz belirlenmediğini ifade etti.

Reuters muhabiri olay yerinden 30'dan fazla cesedin götürüldüğünü söyledi. Yabancı haber ajansları patlamanın olduğu bölgeye ceset ve elbise parçalarının yayılmış olduğunu bildirdi.

Yerel medyaya ulaşan Taliban sözcüleri olayın sorumluluğunu üstlenmedi. Köpek dövüşü 'İslami olmadığı' gerekçesiyle Taliban tarafından yasaklanmıştı.

Taliban rejiminin devrildiği 2001 yılından bu yana en kanlı saldırılara sahne olan Afganistan'da, geçtiğimiz yılın başından beri meydana gelen şiddet olaylarında 6 bin 500'den fazla insan hayatını kaybetti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious