Afganistan'da ISAF taktik değiştirerek büyüyecek

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Afganistan'daki istikrarsızlığı gidermek, kalkınmayı sağlamak üzere faaliyet gösteren NATO, son dönemde artan El Kaide ve Taliban eylemleri karşısında ülkedeki güçlerini iki kat artırmayı kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Halihazırda 9 bin askerden oluşan NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF)'nün birkaç hafta içinde bölgedeki asker sayısını 17 bine yükselmesini bekleyen Afgan yetkililer, Sadece geçen ay güneyde El Kaide ve Taliban eylemcileri tarafından düzenlenen saldırılarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Asker artırımı hakkında bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, kimsenin ISAF'ın Afganistan'daki misyonunu başarıyla tamamlama kararlılığından şüphe duymaması gerektiğini aktardı. Üye ülkelere acil olarak kalkınma ve altyapı projeleri için yardım sağlama çağrısında bulunan Scheffer, NATO'nun sadece sayısının artmayacağını, faaliyet alanının da Temmuz ayı sonu itibariyle şiddetin en yaygın olduğu güney kesimlerini kapsayacağını vurguladı. Jaap de Hoop Scheffer, "Gelecekteki görevimizin kolay olacağı gibi bir yanılsama içinde değiliz. Bizi zorluklar ve tehlikeler bekliyor" diye konuştu.

-ISAF yeni taktikler geliştiriyor-

Bu arada ISAF Komutanlığı, El Kaide ve Taliban eylemcilerinin propagandalarından etkilenen Afganları saflarına çekmek üzere yeni taktiklere başvuracaklarını duyurdu. Temmuz ayında ISAF adına ülkenin güneyinde denetimi ABD ordusundan devralmaya hazırlanan Korgeneral David Richards, bölgedeki halka ile daha yajın bir ilişkiye gireceklerini söyledi. İngiliz komutan Richards, "askeri gücü sadece Taliban'ı yenilgiye uğratmak amacıyla değil, köylerin ve köylülerin geleceğini güvenceye almak amacıyla kullanacağım" dedi.

-Taliban 'paralı asker'ler arıyor-

Afgan güvenlik birimleri Taliban'ın sanıldığı gibi finansal açıdan tükenmediğini bildirdi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir güvenlik mensubu, Taliban'ın özellikle güney bölgede kendilerine katılan Afganlara ilk olarak 300 dolar daha sonraki her ay için de 150 dolar verdiğini söyledi. Kaynağa göre, örgüt Afganların ayakkabı, giyim, silah ve temel ihtiyaçlarını da karşılıyor. Bu imkanlar karşısında Taliban paralı savaşçıları ayda 5-6 kez çatışmaya sokuyor.

Bir Afgan sivil toplum kuruluşu da, Taliban savaşanlarının yüzde 60-70'inin ekonomik nedenlerle örgüte girdiğini, sadece yüzde 10'luk bir bölümün dini nedenlerle savaştığını açıkladı.

Afganistan İnsan Hakları Komisyonu'ndan Avukat Muhammed İbrahim Sahdat de, Afganların Taliban ve El Kaide katılmalarının en büyük sebebini haksız yere gözaltı ve işkence olarak görüyor.

-Çetin: Görev Afgan hükümetine düşüyor-

NATO'nun Afganistan'daki Yüksek Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin ise, BBC'ye verdiği mülakatta ülkedeki Amerikan karşıtı gösterilerin abartılmaması gerektiğini söylüyor. Çetin, "Ben Taliban'ın eyaletlerde kontrolü ele aldığı görüşünde değilim. Ama bazı küçük bölgelerde, köy ve küçük kasabalarda bir takım etkinlikler gösterdikleri doğru. Henüz hükümet bu birimlere güç gönderemediği, elemanları olmadığı ya da zayıf olduğu için Taliban gelip 'ben buradayım' havasını veren etkinliklere giriyor. Halkın da seçeneksiz kaldığı için istese de istemese de işbirliği noktasına geldiği doğrudur. Ama bunların eyaletlerde, illerde, büyük yerlerde olduğu doğru değildir." Diye konuşuyor.

Uluslararası toplum Afganistan'ın sorunlarını çözebilmek için öncelikle, Afganların gönlünü kazanması gerektiğini aktaran Çetin, "Uluslararası kuruluşlar açısından yapılacak şey, ekonomik ve sosyal yardımları artırmaktır. Yani sadece askeri önlemlerle, asker bulundurmakla güvenliği sağlayamayız, terörle mücadelede başarılı olamayız." Diyor. Çetin sözlerini şöyle tamamlıyor:

"Afganistan, 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin yaşandığı bir ülke. Böyle bir ülkeyi dört yılda düzlüğe çıkaramazsınız; bunun için zaman gerekli.".

-Taliban ülkede son 6 ayda 21 intihar saldırısı düzenledi-

Ülkede bu sene başından bu yana düzenlenen ve Taliban'ın sorumlu tutulduğu saldırılarda 900 kişi öldü. Bu ölümlerin yarısı Mayıs ayı içinde yaşandı. Taliban ve El Kaide son aylarda güney bölgelerdeki faaliyetlerine hız verdi. 2004'te Taliban'ın düzenlediği 5 intihar saldırısı yaşanırken bu yılın ilk altı ayında sayı 21'e yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious