Afganistan'da kanlı Pazar: 30 ölü

Afganistan'da kanlı Pazar: 30 ölü.15757
  • Giriş : 23.11.2008 / 18:02:00

Afganistan'ın güneyindeki hava saldırısı ve çatışmalarda en az 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Afgan ve koalisyon güçlerinin Kandahar'ın güneyindeki Şah Veli Kot bölgesinde düzenledikleri hava saldırısında 17 kişinin öldüğü belirtilirken, Afgan ve koalisyon güçlerine hafif silahlarla ateş açıldığı kaydedildi. Askerlerin saldırı sırasında ele geçirdiği bomba yapımında kullanılan malzemelerin ise imha edildiği bildirildi.

Öte yandan perşembe günü, Zebul bölgesindeki çatışmada 1 kadın sivil ile 2 kişinin öldüğü, çatışmada 1'i erkek, 2'si kadın 3 sivilin de yaralandığı açıklandı.

Gazni bölgesinde dün gece Taliban militanlarının AAb Band bölgesine saldırısı sonucu ise 1 polisin yaralandığı, koalisyon askerlerinin de 8 Talibanı öldürdüğü ve 5'ini yaraladığı kaydedildi.

Gazni bölgesinde ayrıca araçları havaya uçurulan 2 polisin öldüğü, 3 polisin yaralandığı belirtildi.

NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), Helmand'ın güneyindeki Keşmir bölgesinde çarşamba günü düzenlenen operasyonda Molla Esad adında bir Taliban komutanının öldüğünü açıkladı. Esad'ın, Helmand'ın Garmser bölgesinde düzenlenen saldırılarla bağlantısı olduğu ifade edildi.

Koalisyon güçlerinin dün 8 militanı ele geçirdiği de bildirilirken, ele geçirilen militanların Afgan ve koalisyon güçlerine karşı saldırı planladığı düşünülüyor.

Afganistan'da 2001 yılında iktidarı kaybeden Taliban'la mücadelede, 150 bin Afgan güvenlik gücü ve 70 binden fazla yabancı asker görev yapıyor. Associated Press'in istatistiklerine göre, bu yıl Afganistan'da çoğu militan 5 bin 200'den fazla kişi öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*