Afganistan'da Karzai'ye suikast girişimi görüntülendi

Afganistan'da Karzai'ye suikast girişimi görüntülendi.11637
  • Giriş : 27.04.2008 / 23:57:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:59:49

Afganistan'da Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin hedef alındığı saldırıda 2 kişinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, resmi bir tören sırasındaki suikast girişiminden yara almadan kurtuldu. Saldırıda biri çocuk 2 kişi hayatını kaybetti.

Sovyet işgalinin sona erdirilmesinin 16. yıldönümü kutlamalarına katılan Devlet Başkanı Hamit Karzai, geçit töreninde halkı selamladı, tezahüratlarla protokoldeki yerini aldı. Kutlamalar için günler öncesinden sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı, buraya kadar da her şey normaldi. Protokolde Karzai’nin de yerini alması ile Afgan milli marşı okunmaya başladı. 21 pare top atışı ile birlikte okunan marşın sonuna gelinmişti ki birden silah sesleri duyulmaya başladı. Tören için atılan top sesleri ile makineli tüfek atışları birbirine karıştı.

Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Çok geçmeden işin ciddiyeti anlaşıldı. Nereden geldiği belli olmayan kurşunlara hedef olmamak için tribünlerde oturanlar, tören alanında bulunanlar, basın mensupları, herkes etrafa kaçışmaya başladı. Afgan lider Karzai, ilk silah sesinden sonra çoktan yerinden uzaklaştırılmıştı bile. Canlı yayında bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu saldırının ardından yayın kesildi. Saldırının protokolün oturduğu yerin karşısına denk gelen birkaç yüz metre uzaklıktaki binadan gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre saldırıda yerel bir Şii lider ile 10 yaşındaki bir erkek çocuğu hayatını kaybetti, aralarında 2 milletvekilinin bulunduğu 9 kişi yaralandı. Karzai ve törene katılan Afganistan'da uluslararası gücün komutanı Amerikalı General Dan McNeill'in durumu ise iyi. Afgan lider Karzai de ekrana çıkarak iyi olduğunu açıkladı.

Daha önce defalarca suikaste maruz kalan Karzai bu defa da saldırıyı yara almadan atlattı. Karzai’ye yapılan saldırılarda daha önce çok sayıda başka can kayıpları da olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious