Afganistan'da öğrenciler okul arıyor

Afganistan'da öğrenciler okul arıyor.18168
  • Giriş : 22.05.2009 / 09:34:00

Afganistan'da milyonlarca öğrenci eğitimlerini sürdürecek okul arıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afganistan'da 30 yılı aşkın süren savaşların beraberinde getirdiği zor şartlar en çok eğitim sistemini etkiledi. Ülkedeki 6 milyon öğrencinin önemli bir kısmı, herhangi bir çatı altında olmadan, bahçelerde yere oturarak ders alıyor.
Ülkenin doğusundaki Nangahar vilayeti de, modern koşullarda okumak isteyen, ancak ders almak için kapalı bir ortam bulamayan öğrencilerle dolu. Pek çok bina boş olsa da, uzun yıllardır yaşanan şiddet olaylarında zarar gören bu eski yapılara girmek cesaret istiyor. Afgan hükümetinin finanse ettiği Vilayet Yeniden İnşa Takım'larının yaptığı az sayıdaki yeni bina ise, savaş yorgunu bu ülkenin eğitim sisteminin düzeltilmesi adına umut vaat ediyor.

Celalabad'daki Vilayet Yeniden İnşa Takımı da, Çak Navari bölgesinde yeni okullar yapmak için kolları sıvamış durumda. Kurum, tamamen yerel kaynakları kullanarak modern yapılar inşa ediyor.

Takımda çalışan Afgan mühendis Abdül Jamil, NATO Channel'a verdiği demecinde, "Yeni derslikler öğrencilere çok yardımcı olacak. Öğrenci sayısı her geçen gün artıyor ve yeteri kadar sınıf yok. Bu yüzden açık havada devam etmek zorunda kalıyorlar. Biz yenilerini inşa ettikten sonra güneş, yağmur ve kardan korunacaklar" dedi.

MÜFREDAT STANDART DEĞİL, KIRTASİYE YETERSİZ

Öğrencilerinin yüzde 40'ı kız olan Afganistan'da, yer yokluğu eğitim sistemindeki sorunlardan sadece biri. Güvenlik, kalifiye öğretmenlerin azlığı, kırtasiye eksikliği ve müfredatlarda bir standart olmaması da sağlam bir eğitim sistemi sağlayamıyor. Ayrıca eğitim harcamaları, yoksullukla savaşan halkın önceliği olmaktan çok uzak.

Celalabad'da bir okulun müdürü olan Tajjudeen Chapouw, halkla işbirliğine giden güçlü bir hükümetin Afganistan'daki eğitim koşullarını iyileştirebileceğine inanıyor. Chapouw, "Biz bunu Celalabad'da başardık, aşiret liderleri yeniden inşa ekiplerine destek veriyor" diye konuştu.

2008'de artan militan faaliyetleri özellikle Nangahar'daki tamir faaliyetlerini yürütenlerde büyük korkuya neden olmuş. Ancak eğitim için çalışan Afgan yetkililer yeniden inşa faaliyetlerini durdurmamış. Sadece Kabil hükümeti değil, ulusal ve uluslar arası organizasyonlar da Nangahar'da okullar inşa ediyor.

ABD ordusu mühendis sınıfından Ron Ashley, Nangahar'da çok sayıda okul inşa edebilecek kadar güvenliğin sağlandığını, ulaşılması güç bölgelere de eğitimi taşıyabileceklerini kaydetti.

TÜRK OKULLARI AFGAN EĞİTİM SİSTEMİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Afganistan'daki sorunlu eğitim sisteminin en büyük destekçilerinden birisi ise Türk okulları.

Ülkenin batısındaki Herat'ta önceki gün açılan Afgan-Türk Kız Lisesi ile bu okulların sayısı 8'e yükseldi. Herat vilayeti, ABD uçaklarının bu ayın başlarındaki bombardımanıyla gündeme gelmişti. Saldırıda 140'dan fazla sivil hayatını kaybetmişti.

Afganistan'daki Türk okullarda 2 bin 600 öğrenci okuyor. 100 Türk ve 100 Afgan öğretmen eğitim veriyor. Afgan halkı ülkede bulunan Türk okullarının sayısının arttırılmasını istiyor. Bu eğitim kurumları, ülkenin en iyi ve güvenli okulları olarak biliniyor.

Taliban rejiminin devrildiği 2001'den bu yana en kanlı saldırılara sahne olan Afganistan'ın doğu ve güney bölgelerinde pek çok okul militanlarca tahrip edildi. Ancak 15 yıldır bu ülkede faaliyet gösteren Türk okullarına hiçbir müdahalede bulunulmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*