Afganistan'da şiddet durmuyor

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Afganistan'da düzenlenen intihar saldırısında Paktia valisi ile yeğeni ve koruma müdürü öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Paktia Valisi Abdulhakim Tanival'in, Afganistan'ın güneydoğusunda bulunan eyaletin başkenti Gardez'deki evinin yakınında düzenlenen intihar saldırısında öldüğü bildirildi. Polis, valinin koruması ile yeğeninin de öldüğü saldırıda 6 kişinin yaralandığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, intihar saldırganının kimliğinin belirlenemediğini söyledi. Saldırıyı Taliban hareketi üstlendi.

KANDAHAR'DA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR: EN AZ 94 TALİBAN ÜYESİ ÖLDÜ

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde dün gece başlayan şiddetli çatışmalarda 94 Taliban üyesinin öldürüldüğü açıklandı. NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Kuvvetleri'nden (ISAF) yapılan açıklamada, Kandahar'da Afgan ve NATO güçlerinin Taliban üyeleriyle dört ayrı çatışmaya girdiği bildirildi. Afgan ve Çokuluslu Güç askerlerinin kayıpları hakkında ise bilgi verilmedi. Son saldırıyla birlikte 2 Eylül'de başlatılan Medusa operasyonu kapsamında öldürülen Taliban üyelerinin sayısı 450'yi aştı.

NATO, söz konusu saldırıya cevap verme hazırlığındaki başka bir Taliban birliğine de ağır kayıplar verdirildiğini duyurdu. Bu saldırıdaki ölü sayıs ise açıklanmadı.

NATO güçlerinin Afganistan'da Taliban operasyonları sürerken, direnişçiler de eylemlerine devam ediyor. Cuma günü Kabil'deki ABD büyükelçiliğinin yakınında meydana gelen patlamada 2'si Amerikan askeri 16 kişi ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious