Afganistan'daki ABD askerleri bunalımda

Afganistan'daki ABD askerleri bunalımda.14369
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:48:00

Amerikan Ordusu tarafından hazırlanan bir rapor, geçtiğimiz yıl Irak'taki askerlerin moralinin yükseldiğini, buna karşın Afganistan'da görev yapanlar arasında depresyon geçirenlerde artış olduğunu gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ordu psikologları; sonbaharda Irak'ta 2 bin 200, Afganistan'da ise 900 askerin yanısıra, cephedeki 400 sağlık görevlisiyle yüz yüze görüştü. Yetkililer, özellikle savaş bölgesinde uzun süre kalan askerlerin yüzde 30'unda anksiyete, depresyon ve çatışma sonrası stres rahatsızlıkları tespit etti. ABD Ordusu Başhekimi Korgeneral Eric B. Schoomaker, Kongre için hazırladığı konuşmasında, bazı bölgelerdeki durumun endişe verici olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre, Afganistan'daki askerlerin durumu depresyon haricinde Irak'takilerle benzerlik taşıyor. Afganistan'da görev yapan askerlerin diğerlerine göre daha fazla depresyona girdiği ifade edilirken, ülkedeki askerlerin psikolojik problemleri 2007 yılında artış gösterdi. 2004 yılında yapılan bir araştırma, Afganistan'a giden her 10 askerden 1'inin tıbbî müdahaleyi gerektirecek ağırlıkta ruhî bunalım geçirdiğini ortaya koymuştu. 2007'de Irak'taki ABD güçlerinin yüzde 72'si Afganistan'dakilerin ise yüzde 83'ü en az bir kez silahlı saldırıyla karşı karşıya geldi.

Amerikan Ordusu'nda geçtiğimiz yıl toplam 121 personel intihar etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious