Afganistan'daki Türkiye sevgisinin sebebi Mehmetçik ve Türk okulları

Afganistan'daki Türkiye sevgisinin sebebi Mehmetçik ve Türk okulları.15229
  • Giriş : 27.11.2007 / 09:04:00

Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren Türk okulları, Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Türk okulları, bu yönüyle AK Parti'nin Kızılcahamam'daki istişare toplantısına da damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milletvekillerine dış politikayla ilgili bir sunum yapan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin NATO komutanlığını üstlendiği Afganistan'la ilgili bilgi verirken Türk okullarına özel bir sayfa açtı. Afganlıların Türkiye'yi çok sevdiğini dile getirirken bu sevginin oluşmasında Türk okullarının ve ülkedeki görevli Türk askerlerinin büyük emeği olduğunu vurguladı. Afganistan'ın kişi başına düşen yıllık milli gelirinin 300 dolar olduğunu kaydeden Babacan, "Bu kadar fakir olan bir ülkede bile 27 Türk okulu bulunuyor. Bu Türk okullarında 38 bin öğrenci eğitim-öğretim görüyor." dedi. Türk okullarının 'elit bir eğitim' verdiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı, şöyle devam etti: "Üst makamlardaki yetkililerin çocukları da Türk okullarında. Çünkü Afganistan'ın en seçkin okulları. Herat'taki bir Türk okulunda 5 dil birden öğretiliyor. Herkes bu okula çocuklarını göndermek için yarış ediyor. Burada okuyanlar gelecekte Afganistan'da söz sahibi olacak. Afganistan ve Türkiye için bu okulların varlığı çok önemli."

Afganistan'daki Türk okulları, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'ın geçen eylül ayı başında Ali Babacan'a yaptığı ziyarette de gündeme gelmişti. İngiliz bakan, Türkiye'nin uluslararası barışa verdiği katkıdan söz ederken, Türk müteşebbislerinin açtığı Afgan-Türk Kız Lisesi'ni örnek göstermişti. Bakan Babacan, Mehmetçik'in de Afganistan'da çok sevildiğini söyledi. Afganistan'da bin 200 Türk askerinin faaliyet gösterdiğini anlatan Dışişleri Bakanı, diğer ülke askerlerinin şehirde kollarına Türkiye Cumhuriyeti arması takarak dolaştığının tespit edildiğini dile getirdi. Babacan, "Türk askerine Afganistan'da büyük sevgi ve sempati var. O yüzden diğer ülke askerlerinin Türk armasıyla dolaştığını öğrendik. Uygun olmadığı için önlem alınması konusunda müdahale ettik. Çünkü Afgan halkı Türk askerine çok duyarlı ve en küçük bir güvensizlik duymuyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious