'Afganistan'ın yüzde 10'u Taliban'ın' 'Afganistan'ın yüzde 10'u Taliban

'Afganistan'ın yüzde 10'u Taliban'ın'  'Afganistan'ın yüzde 10'u Taliban.18318
  • Giriş : 28.02.2008 / 13:26:00

Amerikan istihbarat örgütleri, Afganistan'ın yüzde 10'unun Taliban denetiminde olduğu değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC'nin haberine göre, Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mike McConnell, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai yönetiminin ülkenin yalnızca yüzde 30'unu kontrol ettiğini söyledi. İstihbarat örgütlerinin koordinasyonundan sorumlu olan McConnell bu açıklamayı Amerikan Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde yaptı.

McConnell'ın ifadesine göre ülkenin kalan bölümünü aşiret liderleri yönetiyor. Amerikan Savunma İstihbarat Dairesi Başkanı Korgeneral Michael Maples da yine aynı komiteye bilgi verirken, Afganistan'ın Pakistan sınırında aşiretlerin kuvvetli olduğu bölgeye hakim olmakta sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Taliban ve onların canlanmasında büyük rol oynadığı düşünülen El Kaide güçlerinin bu bölgeyi üs ve eğitim alanı olarak kullandığı sanılıyor. Korgeneral Maples, Pakistan ordusunun bu savaşa hazır olmadığını belirtti.

Maples'a göre eğitim eksikliğini gidermek ve sınır bölgesinde kontrolü kazanmaya başlamak için 3-5 yıl gerekli.

ABD önderliğindeki bir koalisyon Afganistan'daki Taliban rejimini 2001 yılında devirdiğinden beri görülen en şiddetli çatışmalar, son 12 ayda yaşandı. 2006'nın başından beri meydana gelen şiddet olaylarında 11 bin'den fazla insan hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious