Afla idamdan kurtulan Atila Kaya MHP milletvekili oldu

Afla idamdan kurtulan Atila Kaya MHP milletvekili oldu.6247
  • Giriş : 24.07.2007 / 20:41:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 19:37:43

27 yıl önce solcu bir müteahhiti öldüren ve afla idamdan kurtulan Atila Kaya MHP milletvekili oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurum'da, 27 yıl önce solcu bir müteahhiti bıçaklayarak öldüren, 10 yıl cezaevinde yatıp afla salıverilen Atila Kaya, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul 3. Bölge milletvekili olarak Meclis'e girdi.
Atila Kaya, 19 Haziran 1980'de 'ülküdaşı' Mustafa Yenişeker ile birlikte Kars'tan Erzurum'a bir ihale için gelen Mithat Koçulu'yu takip edip bıçaklayarak öldürdü. Erzurum'daki Erzurum-Ağrı-Kars-Artvin Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askeri Mahkemesi'nin 24 Haziran 1985'te verdiği kararla idam cezasına çarptırıldı. Askeri Yargıtay 2. Dairesi, Kaya'nın itirazı üzerine kararı bozdu. Mahkemenin direnmesi üzerine Yargıtay, kararı ikinci kez bozunca ceza müebbet hapise çevrildi.
Gerekçeli kararda, Kaya ve Yenişeker'in 'siyasi görüş ayrılığı' yüzünden Koçulu'yu öldürmeye karar verdikleri belirtilerek, şöyle denildi: "...Akşam üzerine kadar sürekli olarak izledikleri, kararlarını gerçekleştirmek için en uygun gördükleri yer ve zamanda maktülü bıçaklayarak öldürdükleri, böylece her iki sanığın taammüden adam öldürmek suçunu işledikleri..."

1991'de hapisten çıktı
Kaya 1991 yılında 3713 sayılı af yasasıyla serbest kaldı. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı da yapan Kaya, Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı MHP tarafından İstanbul 3. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı gösterildi. Kaya, önceki gün milletvekili seçildi.

Mustafa Mit giremedi
Yedi TİP'li öğrencinin öldürüldüğü Bahçelievler katliamına adı karışan MHP'li Mustafa Mit ise Meclis'e girmeyi başaramadı. MHP'nin Sivas adayı Mustafa Mit, Abdullah Çatlı tarafından organize edildiği bilinen Bahçelievler katliamında kullanılan araç o dönemde Ülkücü Gençler Derneği 2. başkanı olan Mustafa Mit'in üzerine kayıtlıydı.
Mit, soruşturma sırasında söz konusu aracın Ali Şerit tarafından kullanıldığını savunmuş, "Ben görevden ayrıldıktan sonra otomobil Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı tasarrufundaydı. Aracın Bahçelievler Olayı'nda kullanıldığını öğrendiğimde, kendimi kurtarmak için olayı araştırdım. Olay günü olan 9 Ekim 1978'de aracın Çatlı'da olduğunu öğrendim" demişti.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious