Afrika Birligi Komisyonu Baskani Konare 'Türkiye, demokratik ve istikrarli yapisi ile sorunlarimizi çözümünde yardimci olabilir'

  • Giriş : 22.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Afrika Birligi Komisyonu Baskani Alpha Oumar Konare, Türkiye'nin demokratik ve istikrarli yapisi ile Afrika kitasindaki sorunlarin çözümü için kendilerine yardim edebilecegini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, konusmasinda, görüsmeyi 'verimli ve yararli' olarak tanimladi ve Konare'nin ziyaretinin Afrika Birligi'nin kuruldugu 1963 yilindan bu yana Türkiye'ye bu seviyede yapilan ilk ziyaret olmasi açisindan da önemine isaret etti. "Türkiye'nin Afrika'ya giderek artan sekilde önem verdigini"nin altini çizen Gül, Konare'nin bu ziyaretinin Türkiye'nin Afrika'ya açilmasi ve iliskilerin gelistirilmesi açisindan önemli oldugunu kaydetti.

Konare ise açiklamasinda, Türkiye'nin son bir senedir, Afrika'ya daha da yakinlastigini ve kitanin sorunlarinin çözümü adina daha çok gayret ettigini söyledi. Türkiye'de 2005 yilinin "Afrika Yili' olarak ilan edildigini hatirlatan Konare, "Bunun yeni atilimlara ve insiyatiflere temel olusturacagina inaniyorum" dedi. Konare, Türkiye'nin demokratik ve istikrarli yapisi ile yasli kitanin sorunlarinin çözümünde kendilerine yardimci olacagini vurguladi.

Türkiye ayrica, Afrika Birligi'nde gözlemci statüsü ile yer aliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious