Afrika filleri 9 yıl rahat nefes alacak

Afrika filleri 9 yıl rahat nefes alacak.15620
  • Giriş : 14.06.2007 / 16:55:00

Uluslararası konferansta alınan karar sayesinde, dişleri için katledilen Afrika filleri 9 yıl rahat nefes alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hollanda’nın Lahey kentinde Nesli Tehlike Altında Olan Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmeye (CITES) imza koyan ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen uluslararası konferansta alınan karar sayesinde, dişleri için katledilen Afrika filleri 9 yıl rahat nefes alacak.
Lahey’deki toplantıda, Afrika ülkeleri arasında bir uzlaşmaya varıldığı alınan karar, 9 yıllığına fil dişi ticaretine ara verilmesini öngörüyor.
Aynı karar doğrultusunda, 31 Ocak 2007 tarihinde ellerinde bulunan fil dişi stoklarını deklare eden Afrika ülkelerine, bu stoklarını satma izni veriliyor.
CITES tahminlerine göre bu ülkelerin depolarında 200 ton civarında fil dişi stoku bulunuyor.
CITES Genel Sekreteri Willem Wijnstekers, Afrika’nın sorununa bulunan bu çözümün vahşi hayatı korumakta ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu belirterek, "Bu, filler için iyi haber, onlarla yan yana yaşayanlar için iyi haber, Afrika’da bölgesel işbirliği adına iyi bir haber" dedi.
Bir zamanlar sayıları milyonlarla ifade bulan Afrika fillerinin sayısı, bugün 400 bin ila 600 bin civarında. Uzmanlar, her yıl dişleri için 20 bin civarında filin katledildiği tahmini yürütüyor.
Doğal hayatı koruma fonu WWF’den Susan Lieberman ise asıl sorunun kaçak av olduğunu, ancak konferansta kaçak ava karşı eylem planı tartışılamadığını belirtiyor.
CITES, 1989’da fil dişi ticaretini yasaklamıştı, ancak 1997’de Afrika’nın güneyindeki bölgelerde fil nüfusunun olanak verdiği düşüncesiyle 1997’den itibaren bu bölgedeki ülkelere belli dönemlerde bazı satışlara izin vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious