Afrika sıcakları geri döndü

Afrika sıcakları geri döndü.9910
  • Giriş : 25.07.2007 / 20:45:00

Türkiye Balkanlardan gelen sıcak hava dalgasının etkisine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Balkanlar ve Orta Akdenizden gelen sıcak hava dalgasının etkisine girdi. Güney, iç ve batı bölgelerinde hava sıcaklığı temmuz ayı ortalamalarının 8 ila 10 derece üzerinde seyrediyor.

Bugün iç ve batı kesimlerde 2-4 derece daha artması beklenen sıcaklar, vatandaşları bunalttı. Hava sıcaklığının 52 dereceye yükseldiği Antalya'da, hayat durma noktasına geldi. Antalya Valiliği önündeki termometrede sıcaklığın 52 derece olduğunu gören vatandaşlar, büyük bir şaşkınlık yaşadı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, gölge alanlar, plaj ve çeşmelere akın etti. Cadde ve sokakların boşaldığı kent merkezinde sıcaklar özellikle yayaları zor durumda bıraktı. Çanakkale'de de temmuz ayında son 75 yılın en sıcak günü yaşandı. 39 derece olarak ölçülen ve nemle birlikte 45 derece olarak hissedilen sıcaklık sebebiyle sahiller doldu taştı. Sıcaklığın 50 dereceye çıktığı Muğla'nın Marmaris ilçesinde, aşırı sıcaklardan bunalan turistler plajlara akın etti. İstanbul'da termometreler 40'ı gösterirken, bazı vatandaşlar şemsiye ile yakıcı güneşten korundu, birçok vatandaş da gazete, karton gibi eşyaları başlarının üzerine tutarak gölge yapmaya çalıştı. Adana'da, nemle birlikte artan hava sıcaklığı, hayatı olumsuz etkiledi. Gölgede 35 dereceyi aşan sıcaklarla birlikte nem oranının da yüzde 90'lara ulaşması nefes almayı güçleştiriyor. Kent nüfusunun büyük bölümü yazlıklara ve yaylalara giderken, kentte zorunlu kalan vatandaşlar ise parklardaki ağaç gölgelerinde serinlemeye çalışıyor. Meteoroloji yetkilileri, yurt genelinde hafta sonuna kadar doğu bölgelerde görülecek kısa süreli sağanak yağışların dışında yağış beklenmediğini kaydetti. Sıcaklar konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar, mecbur kalınmadığı sürece saat 11.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkılmamasını öneriyor.

Engelli ve hamilelere idarî izin

Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, aşırı sıcaklar sebebiyle kamu personelinin amirlerine bilgi vermek şartıyla bugün ve yarın izinli sayılmalarına karar verdi. İzmir Valisi Cahit Kıraç da, bugün ve yarın özürlü, hamile ve kronik hasta kamu çalışanlarının izinli sayılacağını açıkladı. Edirne İl Hıfzıssıhha Kurulu, engelliler, hamileler ve kronik hastalığı olan çalışanların 2 gün süreyle izinli idari sayılmalarına karar verdi. Öte yandan Adana'da, bir emekli, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Alican Dizman (46), bakkaldan aldığı ekmeği bisikletiyle evine götürürken aniden yere yığıldı. Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri, Alican Dizman'ın sıcağa bağlı kalp krizi geçirdiğini bildirdi. Antalya, Muğla, İstanbul, Adana, Edirne, Çanakkale, İzmir; Cihan

Uzmanlar uyarıyor: Açık renk elbiseler giyin

Uzmanlar, aşırı sıcaklar nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. Yaşlıların, çocukların ve kronik hastalığı olanların sıcak havalarda çok iyi korunması gerektiği belirtildi. Vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu: "Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli, rahat, bol ve ince kumaştan yapılmış giysileri tercih edin. Sigara, alkol, yağlı kızartmalı, ağır gıdalar yerine bol sebze, haşlama veya ızgara, meyve tercih edin. Çay, kahve, kolalı içecekler yerine hafif tuzlu ayran ve meyve suyu için, bol su tüketin. Ortalama 2,5 ile 3 litre sıvı almaya dikkat edin. Güneşe çıkmadan koruyucu kremlerle önleminizi alın."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious