Afrika sıcaklarına karşı buzlu havuz

Afrika sıcaklarına karşı buzlu havuz.21459
  • Giriş : 27.06.2007 / 15:41:00

Hotel Spa&Wellnes Center yönetimi, müşterilerini serinletmek için termal havuzu buz havuzuna çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hava ve deniz suyu sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkınca, İzmir'in Çeşme ilçesindeki Ilıca Hotel Spa&Wellnes Center yönetimi, müşterilerini serinletmek için termal havuzu buz havuzuna çevirdi.

Otelin Genel Müdürü Yakup Demir, Afrika sıcakları nedeniyle müşterilerin klimalı odalarından çıkıp denize, havuza girmek istemediğini, otel yönetimi olarak müşterilerini serinletmek amacıyla termal havuzu buzla doldurduklarını söyledi.

Çeşme'nin merkezindeki buzhaneden getirdikleri buzları havuza attıklarını belirten Demir, ''Misafirlerimiz sıcak nedeniyle odalarından çıkmak bile istemiyor, bu nedenle biz de sıcaklığın etkisini azaltmak amacıyla, Çeşme'nin merkezindeki buzhaneden getirdiğimiz buzları havuza dökerek misafirlerimizi serinletmeye çalışıyoruz'' dedi.

Demir, buz havuzu uygulamasının yüksek hava sıcaklığının devam etmesi durumunda bütün yaz devam edeceğini bildirdi.

Çeşme'deki deniz suyu sıcaklığının geçen yıllarda 26-29 derece arasında olduğunu ifade eden Yakup Demir, ''Son günlerde deniz suyu sıcaklığı 32-33 derecelere yükseldi. Sıcak havanın devam etmesi durumunda otelin kıyısındaki denizi de buzla soğutarak 'buzlu deniz' uygulamasını hayata geçireceğiz'' diye konuştu.

-''OTELİN DOLULUK ORANI DÜŞTÜ''-

Çeşme Ilıca Hotel'in 263 odası, 7 havuzu, toplantı salonları ve spa merkeziyle müşterilerine hizmet verdiğini belirten Demir, hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak otel doluluk oranının da düştüğünü kaydetti.

Geçen yıllarda otel doluluk oranının yaz sezonunda ortalama yüzde 90 civarında olduğunu bildiren Yakup Demir, '''Bu yı hafta içi doluluk oranımız yüzde 60, 70 civarında, hafta sonu ise yüzde 80-90 civarında. Geçen yıla göre otel doluluk oranında ortalama yüzde 10-15 arasında düşüş var'' dedi.

Japon Daikin firmasının iki yıl önce otelde ''denizden soğutmayı sağlamak'' amacıyla elektronik WRV sistemini kurduğunu belirten Demir, şöyle konuştu:

''Denize bir motor koydular, denizden gelen serinliği, kurdukları bir mekanizma aracılığıyla klimalara iletiyorlar. Ancak bu sistemin çalışması için deniz suyu sıcaklığının 30 derecenin altında olması gerekiyor. İlk defa deniz suyu serinliği bu sistem için yetersiz kaldı, sistem şu anda kuyu suyundan yararlandırılıyor.''

-MÜŞTERİLER BUZLU HAVUZDAN MEMNUN-

Buzlarla soğuyan havuz suyunu ilk olarak Almanya'nın Dortmund kentinden tatil yapmak için Türkiye'ye gelen gençler denedi.

Almanya'da hava sıcaklığının daha düşük olduğunu belirten Yalçın Ayyıldız, ''Dün akşam Türkiye'ye geldik ama havanın tatil yapmak için çok sıcak olduğunu gördük. Buzlu havuzda serinlemeye çalışıyoruz. Tatil boyunca bu havuzdan çıkmayı düşünmüyorum'' dedi.

Buzlu havuzda serinlemeye çalışan Melike Eryörük (15) ise tatilin ilk gününde buzlu havuzdan yararlandıklarını ifade ederek, ''Amacımız güzel, keyifli bir tatil geçirmek, sıcak havadan etkilenmemek için öncelikle buzlu havuzu denedim, çok da memnun kaldım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious