Afrika ülkelerinin liderleri Pekin'de

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Son yıllarda başta enerji ve hammadde amaçlı olarak Afrika'ya açılan Çin, tarihinin en büyük diplomatik hamlesini yine Afrika liderlerini Pekin'de bir araya getirerek yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pekin yönetimi, Afrika'nın 53 ülkesinin 41'inin devlet ve hükümet başkanı, 7'sinin de bakan düzeyinde temsil edildiği ve bugün başlayan Çin-Afrika İşbirliği Forumu'na ev sahipliği yapıyor. Üç gün devam etmesi planlanan zirvede ticaret ve yatırım konuları ele alınacak.

2008 Pekin olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ve bu forumu aynı zamanda olimpiyatların bir provası olarak gören Çin, zirvede Afrika'ya yönelik yardım, yatırım, ticaret ve çeşitli projelerden oluşan bir paket açıklayacak.

Zirveye, Afrika'nın en büyük petrol ihracatçısı olan Nijerya'nın lideri Olesagun Obasanjo ile Zimbabve'nin devlet başkanı Robert Mugabe de katılıyor.

Çin, baş ağrısı konumundaki ayrılıkçı eyaleti olarak gördüğü Tayvan ile diplomatik ilişkileri bulunan Gambiya, Malavi, Burkina Faso, Swaziland ile Sao Tome ve Principe'yi de diğer Afrikalı ülkeler ile birlikte Pekin'e davet etti. Fakat söz konusu ülkeler davati kabul etmedi.

Dünyanın en hızlı büyüyen ve ticaretinde patlama yaşayan ülkesi Çin'in Afrika ile yaptığı ticaret son yıllarda daha önce görülmemiş derecede arttı. Çin ile Afrika arasında 1995 yılında sadece 3 milyar dolar, 2000 yılında 10 milyar dolar olan ticaret hacmi geçen yıl 40 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın bu yıl en az 50 milyar dolar olması bekleniyor. Uzmanlar, dünyanın diğer büyük petrol kaynaklarının büyük Batılı enerji şirketlerinin elinde olmasından dolayı, Çin'in Afrika'ya yönelmek zorunda kaldığını belirtiyor. Çin son dönemdeki ticaret atılımlarının ardından, ABD ve Fransa'nın ardından Afrika'nın üçüncü büyük ticari ortağı konumuna yükseldi.

İKİLİ TİCARET

Afrika ülkeleriyle ilişkilere stratejik açıdan büyük önem veren Çin, ticarî anlaşmalar yoluyla kıta ülkelerinde nüfuz kazanıyor. Pekin hükümetinin Afrika ülkeleriyle son dönemde anlaşmaya vardığı projeler şunlar:

Çin ve Liberya arasında Çin'in devlete ait en büyük ikinci petrol ve gaz arama şirketi Sinopec'in gaz ve petrol aramasına imkan sağlayan bir ön anlaşma imzalandı.

Çin konsorsiyumu ayrıca kısa süre önce Gabon ile demiryollarını genişletme ve ticaret malları ve konteynır limanını yapmayı da kapsayan 3 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Çin, 30 Ekim'de Nijerya'da 8.3 milyar dolarlık dev demiryolu anlaşması imzaladı.

Çin'in Sino Hydro şirketi Gana'da 400 megavatlık hidroelektrik santrali kurmak için görüşmelerde sona yaklaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious