Afrika'da bebekler doğdukları gün ölüyor

Afrika'da bebekler doğdukları gün ölüyor.5731
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Çocuk hakları konusunda çalışan "Save the Children" Afrika'da 2 milyon yakın bebeğin doğduklara gün olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayrıca örgüt, anne olabilecek en güvenli yerin İskandinav ülkeleri olduğunu belirtirken en tehlikeli yerin Afrika olduğunu belirtti. Bu listenin başında İsveç geliyor. Listenin ilk 10 sırasında çoğunlukla İskandinav ülkeleri yer alıyor. Listenin sonunda Niger yer alırken listenin son 10 sırasında Afrika ülkeleri yer alıyor.

Bu arada, örgütün raporuna göre bebeklerde yaşanan ölümlerin yüzde 99'u gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. Bununla birlikte, Sahara altı bölgedeki Afrika ülkelerinde anne olan bir kadının bebeğini ilk aylarda kaybetme olasılığının gelişmiş ülkelere göre 30 kat daha fazla olduğu da raporda yer aldı.

Örgütün hazırladığı raporda çözüm yolu olarak anne adaylarına daha iyi eğitim ve gıda verilmesi ile hemşirelerin daha iyi eğitim almaları gerekliliği belirtiliyor.

Örgütün raporunda gelişmekte olan ülkelerde bebek ölümlerinde Türkiye'nin 15. sırada olduğu da görülüyor. Örgütün raporuna göre Türkiye'de her doğan 1000 bebekten 22'si doğumun ilk aylarında ölüyor. Listenin ilk sırasında Kolombia yer alırken son sırada Liberya yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious