Afrikalı fillerin soyu tehlikede

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Amerikalı bilim adamlarına göre, başta Çin'de olmak üzere, dünyada artan fildişi talebi yüzünden dişleri için öldürülen Afrikalı fillerin soyu tehlikede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Washington Devlet Üniversitesinde türlerin korunması merkezinin müdürlüğünü yapan Samuel Wasser, Batılı ülkelerin 1989'da fildişi karaborsasına son vermek amacıyla kabul edilen konvansiyonu uygulatmak için çaba göstermemesi halinde bu türün yok olacağı uyarısında bulundu.

Wasser, fildişi ticaretini yasaklayan 1989 tarihli uluslararası konvansiyonun yürürlüğe girmesinden beri fillerin katlinin 2006'da eşi benzeri görülmedik biçimde arttığına işaret ederek, geçen yıl yetkililerin 24 tona yakın kaçak fildişi ele geçirdiğini anlattı.

Yetkililerin kaçak fildişlerinin sadece yüzde 10'unu yakalayabildiğine dikkati çeken Wasser, ele geçirilemeyenlerin ise yaklaşık 234 ton civarında olduğunu hesaplıyor.

Bu kadar fildişi elde etmek için ise 23 binden fazla filin öldürülmesi gerektiğine işaret eden Wasser, Afrika'daki fil nüfusunun 500 bin civarında olduğu düşünüldüğünde, dişleri için katledilen fillerin toplam nüfusun yüzde 5'ine karşılık geldiğine dikkati çekiyor.

Asya'daki durum Afrika'dakinden daha da kötü, çünkü fil nüfusu 30 binden az olarak hesaplanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious