Afrikalı mühendisler Ceyhan'da eğitimde

Afrikalı mühendisler Ceyhan'da eğitimde.15115
  • Giriş : 04.06.2009 / 11:04:00

Afrika'dan gelen 2'si kadın 10 tarım mühendisi Ceyhan'da eğitim görüyor. Hedefleri tarımda Türkiye modelini ülkelerinde uygulamak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afrika'nın 10 ayrı ülkesinden gelen 2'si kadın 10 tarım mühendisi Adana'nın Ceyhan ilçesinde bulunan Çukurova Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'nde (TİGEM) eğitim görüyor.

TİGEM tesislerinde hem teorik, hem de pratik anlamda eğitim alan Tanzanya, Ruanda, Madagaskar, Kenya, Cibuti, Burkina Faso, Mali, Gine Bissau, Uganda ve Komor Adaları'ndan gelen mühendisler tarımsal mekanizasyon alanında 15 Haziran'a kadar eğitim görecek.

TİGEM Müdürü Kasım Vural, Afrika'nın kalkınması kapsamında Türkiye'de bulunan tarım işletmelerinde, Afrika'nın çeşitli ülkelerinden gelen 160 tarım mühendisine eğitim verildiğini söyledi.

Ceyhan'daki işletmede 10 ayrı ülkeden gelen 10 tarım mühendisine teorik ve pratik anlamda Türk mühendisler tarafından 40 bin dönüm alanda yapılan buğday, mısır, ayçiçeği ve hayvan yemi ürünlerinin üretimi konusunda bilimsel tarzda uygulamalı bir şekilde eğitimin verildiğini belirtti.

Vural, "İşletmemizde tarımsal faaliyetlerde kullanılan tarım makinelerinin uygulamalı bir şekilde de gösteriyoruz. Eğitim dışı faaliyetlerinde de sosyal ve kültürel bir kaynaşmayı sağlamak amacıyla eğitim gören mühendislere şehrin ve bölgenin tarihi turistlik yerlerini gezdiriyoruz." dedi.

Ruanda'dan gelen James Msusi, burada tarımsal faaliyetlerde kullanılan ve yeni teknoloji tarım makinelerinin ülkelerinde olmadığını ifade ederek, "Tarım makineleri ve diğer konulardan çok iyi eğitim alıyoruz. Burada almış olduğumuz bilgi birikimini ülkemizde tarımsal faaliyette bulunan vatandaşlarımıza aktaracağız. Ayrıca şunu söylemem gerekir ki, topraklarınızın kıymetini çok iyi bilin, çünkü çok bereketli topraklarınız var." diye konuştu.

İki kadın ziraat mühendisinden biri olan ve Burkine Faso'dan gelen Mariam Belem Ovedrago da ülkesinin çok küçük olduğunu kaydederek, "Ülkemizde, kız çocuklarının okunmasına yakın bir zamana kadar iyi gözle bakılmıyordu. Ailede tek okuyan benim. Bugün tarım mühendisi olarak Türkiye gibi büyük ve tarımda ileri teknoloji kullanan bir ülkede eğitim alıyorum. Türk insanı, hem çok modern hem de çok sıcakkanlı ve sevecen insanlar. Burada bulunmaktan çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*