Afrika'ya yatırımlar artıyor!

Afrika'ya yatırımlar artıyor!.5731
  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun İstanbul'da düzenlediği Türkiye Afrika Dış Ticaret Köprüsü Toplantısı'nda 2 milyar doları aşkın iş anlaşmasının yapılması, Anadolu sanayicilerinin de iştahını kabarttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Manisa Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MASİAD) organizatörlüğünde 40 sanayicinin katıldığı TUSKON'un organizasyonunda, Sudanlı işadamlarıyla aynı otelde kalan Manisalı sanayiciler sabaha kadar iş görüşmeleri yaptı. Görüşmeler sonucu, 14 işadamı Sudan'da değişik sektörlerde yatırım yapma kararı aldı. Haziran sonunda Sudan'a gidecek olan sanayiciler, yatırım için ilk adımı atacak.

Dün akşam Manisa Öğretmenevi'nde biraraya gelen MASİAD üyeleri, hem TUSKON'un organizasyonunu değerlendirdi hem de Sudan'a yapılması düşünülen iş gezisiyle ilgili bilgi aldı. MASİAD Başkanı Ömer Yerkazanoğlu, Mart başında kurulan TUSKON hakkında üyeleri bilgilendirdikten sonra, 120 dernek ve 9 bin işadamından oluşan konfederasyonun Mayıs başında İstanbul'da düzenlediği Afrika ile dış ticaret köprüleri konulu konferansın çok verimli geçtiğini söyledi.

MASİAD'ın da konfederasyona üye 120 dernekten biri olduğunu hatırlatan Yerkazanoğlu, İstanbul'daki organizasyona Afrika'dan 430 işadamı ve aralarında Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de bulunduğu 19 bakanın katıldığını, toplantıda 30 işadamının iş görüşmeleri yaparak Afrika'ya yatırım kararı aldıklarını söyledi.

Bu bağlamda Manisa'daki küçük ölçekli sanayicilerin Afrika ülkesine yatırım yapmaları için gerekli yardıma hazır olduklarını dile getiren Yerkazanoğlu, "Üyelerimizin ihracat yapmasını ve büyümesini istiyoruz. Eskiden yurtdışına mal satmak çok zordu ama şimdi çok kolay. Temellerimizin sağlam olması için yurtdışı ayağımız mutlaka olmalı. Türkiye büyük hedeflere koşuyor. Beş on yıl içinde bunları yakalayabilir. Zaten Türkiye'nin gelişebileceğin görenler çelme takmaya da başladı" şeklinde konuştu.

TUSKON'un kendilerine ufuk açtığını belirten Manisalı işadamları, yurtdışına yatırım yapmayı düşündüklerini ifade etti. Toplantı sonunda Sudan'a yatırım yapmak isteyenler MASİAD'a ismini yazdırdı. Yedişer kişilik iki gurup Sudan'da yatırım şirketi kurmaya karar verdi. TUSKON'nun İstanbul'daki organizasyonundan sonra İzmir'in Torbalı ilçesinde de bir grup işadamı da Sudan'da yatırım şirketi kurmuştu. Gecenin sonunda MASİAD'a yeni üye olan sanayicilere rozetlerini Başkan Ömer Yerkazanoğlu taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious