Afrika'yla ticaret hazırlığı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Afrika'yla ihracat, ithalat, imalat ve yatırım gibi ticari açılımların geliştirilmesi amacıyla Afrika kıtasından 30 ülkeden 500'ü aşkın iş adamının katılımıyla bir konferans düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfedarasyonu(TUSKON) tarafından Afrika'yla ticari ilişkileri geliştirmek için 8-9 mayıs tarihleri arasında Afrikalı 500 iş adamının katılımıyla İstanbul'da 'Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü' konulu bir ticari toplantı yapılacak. Isparta Sanayici ve İş Adamları Derneği(ISİAD)'nin de üyesi bulunduğu TUSKON Afrika'yla aracısız ticaret yapmayı amaçlıyor. İstanbul Hilton Convention Center ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek program çerçevesinde ikili görüşmelerin düzenlenmesi ve yeni iş fırsatlarının oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye, Afrika kıtası ülkelerinden 2005 yılında 5,7 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirirken, aynı dönemde 3,5 milyar dolar değerinde ürün ihraç etti. Ancak iki bölge arasındaki ticaret potansiyelinin 20 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. Bu bakımdan 'Türkiye - Afrika Dış Ticaret Köprüsü' fırsatların geliştirilmesi ve ortak potansiyellerinin harekete geçirilmesi açısından önemli bir zemin oluşturacak. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden ve Afrika'nın çeşitli ülkelerinden gelen 2 bin 500'ü aşkın işadamının bu organizasyona katılması bekleniyor.

Farklı iş kollarında üretim ve ticaret yapan girişimcilerin yanı sıra 9 bin işadamını temsil eden Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu bünyesinde yer alan 120 işadamı derneği de yönetici ve üyeleriyle organizasyona katılacak. Ispartalı iş adamları da pastadan pay kapmak için bir takım çalışmalar yapıyor. İstanbul'da düzenlenecek toplantıda etkin olmak isteyen ISİAD 1 mayısta yapacağı toplantıyla konferansa ön hazırlık yapacak. Isparta Ticaret Odası Meclis Başkanı Bedri Ayhan ve Prof Dr Hasan İbicioğlu tarafından organize edilen toplantıyla Afrika pazarından yararlanma yolları aranacak. Bir çok Anadolu ilinin gözdesi olan Afrika pazarı için pay sahibi olmak isteyen Ispartalı iş adamları yapacakları çalışmayla pazarda pay sahibi olacaklarına inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious