Afyonkarahisar'da tecavüz skandalı

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Afyonkarahisar Çocuk Esirgeme Kurumu Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalırken kendi isteğiyle çalıştırılmak üzere bir aileye verilen genç kız defalarca tecavüze uğradığı iddiasıyla emniyete sığındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yurttan genç kızı alan ailenin resmi nikah olmadan dini nikahla yaşadıkları ortaya çıktı. Afyonkarahisar Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ise defalarca tecavüze uğradığını iddia eden Türkan U.'nun (18) bakire olmadığına dair rapor verdi.

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesine bağlı Ağzıkara köyünde babası öldükten sonra 6 yaşında Eskişehir Çocuk Yetiştirme Yurdu'na verilen Türkan U. (18), 2005'de Afyonkarahisar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Mehmet Akif Ersoy Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu'nda getirildi.

Burada bir yıl kaldıktan sonra 2006 Mart ayında daha 18 yaşına girmeden çalışmak için bir aileye verildi. 18 yaşını doldurana kadar kendisine iyi davranıldığını belirten Türkan U., daha sonra köle gibi çalıştırılıp sürekli hakarete uğradığını belirterek, "Aslında ben yurtta psikolojiek tedavi görüyordum. Aileye Mart ayında daha 18 yaşımı doldurmadan verildim. İlk başlarda iyi davrandılar. Daha sonra iş yaptırmaya, temizlik yaptırmaya başladılar. Temizlik yapmaya razıydım ama sürekli hakaret edip küçümsediler. En son da başıma tecavüz olayı geldi. Yurt hiçbir şeyi araştırmadan beni bu aileye verdi." dedi.

Afyonkarahisar yurdunda çocuklara ilgi gösterilmediğini iddia eden Türkan U., okumak istediği halde yurdun kendisini okutmadığını ifade etti.

"Evden kaçıp emniyete gittiğimde yurt görevlileri, 'O bizim yurttan çıktı. Kendi ayakları üstünde durur, yaşı doldu.' dediler. Benim psikolojik tedavi gördüğümü biliyorlardı." diye konuştu. Güngör G.'nin (35) dini nikahlı eşi evde olmadığı zamanlarda kendisine sürekli tecavüz ettiğini belirten Türkan U., "Bana tecavüz edince, kimseye söyleme diye tehdit edip, 'Seni süründürürüm. Öldürmem ama daha beter yaparım' diyordu. Birkaç defa kaçmaya çalıştım ama hep engelledi. En sonunda kaçtım. Emniyete sığındı bana yardımcı oldular. Allah, beni bu hale koyan yetkililerin de başına versin. Onlarda aynı acıyı tatsınlar. Dünya hali onların çocukları da yurtta kalabilir." şeklinde konuştu.

Kendisini sahiplenme vaadiyle yurttan alan Kezban Ş.'nin (26) tecavüz olayına inanmadığını belirten genç kız şöyle dedi: "Bana yaptıklarını inkar ediyorlar. Kimse ben yaptım demez. Allaha havale ediyorum. Kadın beni dövüyordu. Bir defasında sabah kalktığımda gülmedim diye dövdü."

Yanında kaldığı ailenin babasından kalan 12 bin 500 YTL'yi imza attırarak elinden aldıklarını iddia eden Türkan U., köyde oturan amcalarının da kendisini istemediğini belirtti.

Dini nikahlı yaşayan, Güngör G. ve Kezban Ş., tecavüz ve kötü muamele iddiasını kabul etmedi. Afyonkarahisar Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Koçak ise Türken U.'nun, reşit olduktan sonra yurttan çıkışının verildiğini ileri sürdü.

Koçak, ortada herhangi bir usulsüzlüğün olmadığını iddia ederek, teferruatlı bilgi veremeyeceğini söyledi. Afyonkarahisar Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nden alınan rapora göre, Türken U., bakire çıkmadı.

Şimdilik polis korumasında bulunan genç kızın huzur evine yerleştirilebileceği belirtildi.

Olayla ilgili tahkikat devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious