'Ağaç, budandıkça güçlenir krizde de aynı şey oluyor'

'Ağaç, budandıkça güçlenir krizde de aynı şey oluyor'.8219
  • Giriş : 28.01.2009 / 16:51:00

Türkiye'nin önde gelen sanayicilerinden Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu; krizi, ağaçların budanmasına benzetti. Konukoğlu, "Krizin adını değiştirip budanma diyelim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağaçlar budandıkça daha gür ve güzel çıkar. Türkiye, genç bir ülke olarak krizden daha kuvvetli çıkacak." dedi. Gaziantep'te Rönesans İnşaat'la birlikte yaptıkları Sankopark Alışveriş Merkezi hakkında bilgi vermek için düzenlenen basın toplantısında krizi değerlendiren Konukoğlu, "Krizler, insanları toparlıyor. Darlıklar, adamı kahraman yapar. 2001 krizi herkesi hizaya getirdi. Krizin 2001'den daha çok zarar vereceği kanaatinde değilim." diye konuştu. Türkiye'nin o dönemde de budandığını söyleyen Konukoğlu, akabinde daha güçlendiğini ifade etti. Bankacılık sistemini de eleştiren Konukoğlu'na göre, bankalar 6 ay sonra para satacak yer bulamazlar. Bunlar, birbirini destekliyor. Değirmen dönüyor, suyunu kesmişsin, o zaman dönmüyor. İş dünyasının şu anda önünü göremediği için yatırım yapamadığını dile getiren Konukoğlu, "Doların bir tabanı olsun, üst sınırlaması olmasın, açık olsun. Temeli sağlam, üstü açık olsun. İnsanlar doların nereye kadar düşeceğini bilemiyor." dedi.

Sankopark Alışveriş Merkezi için potansiyel müşteriler olarak Suriye'den ve diğer bölgelerden gelip alışveriş yapacak insanlar görülüyor. Konukoğlu, eskiden bu durumun tam tersi olduğunu, insanların bölgeden Halep'e gidip alışveriş yaptığını anlattı. Hastane için de durumun böyle olduğunu ifade eden Konukoğlu, "Hastane yapmadan önce birçok insan Ankara ve İstanbul'a giderdi. Şimdi Antep'e geliyor." şeklinde konuştu.

Rönesans İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da krizlerin ilelebet sürmediğini vurguladı. "2001'de belli bir olumsuzluk süreci yaşandı. Takip eden yıllarda ekonomi yüzde 7 ortalama ile büyüdü." değerlendirmesini yapan Ilıcak, Rusya ile ticareti örnek verdi. 2002'de 5 milyar dolarlık ticaret hacminin 2008'de 27 milyar dolara çıktığını bildiren Ilıcak, "Kriz dedikçe büyüyor. Aynı şey 98'de başımızdan geçti. Sürekli yeni bir açılım bulup çalışmak gerek. Krizler sadece çalışırken geçiyor. Krizin tam ortasında Cannes'da gayrimenkul fuarına gidip çok ciddi geri dönüşler oldu. 2009'dan sonra da büyüme başlayacaktır." şeklinde konuştu.

Kendi şirketlerinin de Rusya'da gayrimenkul pazarının daralması üzerine alternatif pazarlara açıldığını söyleyen Ilıcak, Bahreyn ve Libya'da ofisler açtıklarını anlattı. Ilıcak, Rönesans olarak her sene 120 bin metrekare kiralanabilir alan açmayı hedeflediklerini belirterek, geçen sene bunu gerçekleştirdiklerini, bu sene Gaziantep, Malatya ve İstanbul Kozyatağı'nda Kozi alışveriş merkezlerini açacaklarını ifade etti. Önümüzdeki sene İzmir, Aydın, Adana'da açılışları olacağını vurgulayan Ilıcak, Sankopark için her gün Suriye'den 600 kişinin gelmesini bekliyor.

Gaziantep'e 145 milyon dolarlık AVM

Konukoğlu ve Ilıcak Grubu'nun ortaklaşa yaptığı Sankopark, 20 Mart 2009'da açılacak. 145 milyon dolara mal olan ve Avi Alkaş'ın danışmanlığını yaptığı alışveriş merkezinde 216 mağaza var. Bölgenin en büyük modern çarşısı özelliğine sahip Sankopark'ın hedef kitlesi, düğün alışverişini büyük şehirlerden yapan G.Antepliler ile Suriye'den sınır ticareti için gelenler. Açılışa kadar doluluk oranı yüzde 90'ı bulması beklenen AVM'de bir yıl içinde 9,5 milyon ziyaretçi ve 150 milyon dolarlık ciro bekleniyor. 100. Yıl Parkı yanında yapılan alışveriş merkezinde 2 bin 500 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Konukoğlu, hemşerilerinin harcama yapmayı sevdiklerini belirterek, bu nedenle diğer illerde açılıp da iş yapamadığı için kapanan AVM'ler gibi olmayacağını ifade etti. Çarşıda, markalardan ilk 2,5 ay kira alınmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*