'Ağaç adam'ın tedavisi başarılı

'Ağaç adam'ın tedavisi başarılı.36400
  • Giriş : 16.04.2008 / 04:16:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 00:30:53

Dede Koswara adlı Endonezyalı, 15 yaşından bu yana el ve kollarına yayılan siğillerle yaşıyordu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genç yaşında dizinin kesilmesi sonucunda vücudunda çıkan siğiller yüzünden el ve ayaklarında tıpkı ağaç kökü gibi uzantılar oluşmaya başlayan Dede Koswara adlı Endonezyalı, geçirdiği bir dizi operasyonla, uzantılarından büyük ölçüde kurtuldu.

Telegraph gazetesinin haberine göre 'Java'nın ağaç adamı' lakaplı 37 yaşındaki Koswara'nın, geçen Ocak ayından bu yana geçirdiği operasyonlarda, el ve ayaklarından yaklaşık 2 kilo ağırlığında siğil alındı.

Ellerindeki fazlalıklardan kurtulan ve bu sayede parmaklarını kullanmaya başlayan Kuswara'nın, yattığı hastanede en büyük tutkusunun sudoku çözmek olduğu belirtildi.

Yıllar sonra el ve ayak parmaklarını yeniden görebilen Kuswara, kalan siğillerinin de 2 operasyon sonrasında büyük ölçüde alınmış olacağını, iyileşme döneminden sonra da kendisine öncelikle bir iş, daha sonrasında ise 'evlenebileceği bir kız bulmak' istediğini söyledi.

Son derece ender rastlanan bir vaka olan ve tıp uzmanlarını şaşkına çeviren Koswara'nın sorununun, vücudunda siğillere yol açan ve bağışıklık sistemini zayıflatan son derece ender bir genetik bozukluktan kaynaklandığı tespit edilmişti.

Doktorlar, sentetik A vitamininin düzenli verilmesiyle Koswara'nın tedavisinin mümkün olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious