Ağaç hem meyve verdi hem de çiçek açtı

Ağaç hem meyve verdi hem de çiçek açtı.25414
  • Giriş : 19.06.2008 / 14:53:00

Elazığ’da meyve veren vişne ağacı aynı zamanda çiçek de açtı. Çok sık görülmeyen bu durumun havalardaki ani sıcaklık değişiminden kaynaklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elazığ’da bir vişne ağacının fotoğrafını çeken Selahattin Boz, aynı dalda meyvenin ve çiçeğin yan yana gelmesini garipsediğini ve konuyu çevresindekilere sorduğunu belirterek, olayın şimdiye kadar görülmediğini söyledi. 15 Haziran’da çektiği fotoğrafı Haber 7 ile paylaşan Boz, “Çevremdeki yaşlılara da sordum ancak hiç kimse daha önce böyle bir olay görmemiş” dedi.

Olağandışı sıcaklık değişiklikleri
Görenleri hayrete düşüren aynı dalda meyve ve çiçek bulunmasını, Prof. Dr. Turan Karadeniz, mevsimlerdeki normal sıcaklık seviyelerindeki anormal değişikliklerden kaynaklandığını belirtti.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, “Erik, kayısı gibi sert çekirdekli meyve türlerinde bu gibi zamansız çiçek açımı görülebilmektedir. Özellikle sert çekirdekli meyve türlerinde çiçek tomurcukları soğuklama ihtiyacını Nisan-Mayıs ayılarında karşılayınca, Haziran-Temmuz aylarında çiçek tomurcukları açılabiliyor. Mevsimlerin normal sıcaklık seviyelerinin üzerine veya altına düşmesiyle bu gibi olağandışı durumlar olabilir.” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious