Ağaç yaşken eğilir!

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, ideolojik ve siyasi önyargılar nedeniyle, meslek liselerinin önünün kesildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Coşkun, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından odada düzenlenen, ’’Sanayi’de rekabet gücü ve Ar-Ge sempozyumu’’nun açılışına katıldı. Sempozyumda, dünyanın global bir market haline dönüştüğünü ve işletmelerle sanayilerin rekabet gücünün artırılması gerektiğini ifade eden Coşkun, ülkeler arasındaki ekonomik sınırların kalktığını vurguladı. Avrupa Birliği’nde (AB) siyasi sınırların da büyük ölçüde kalktığını ifade eden Coşkun, ülke olarak ayakta kalabilmek için rekabet gücünün yüksek olması gerektiğini belirtti.

13 YAŞINDAN SONRA MESLEK ÖĞRENİLMEZ

Bakan Ali Coşkun, rekabatte en önemli unsurun teknoloji olduğunu, Türkiye’nin önünde büyük bir rekabet savaşı bulunduğunu ve huzur ortamının bozulmaması, ülkenin kısır siyasi çekişmeler ortamına süreklenmemesi gerektiğini söyledi. Coşkun, şunları söyledi: "Rekabet çağında çok hızlı koşmalıyız. Rekabeti artırabilmek için eğitim ve nitelikli eleman yetiştirilmeli. Çeşitli ideolojik ve siyasi önyargılarla imam hatiplere savaş açacağız diye, bugün meslek liselerinin önü kesilmiştir. İki senede meslek öğrenilmez. Bale öğrenecekse 3 yaşında, müzik öğrenecekse 5 yaşında, yüzme öğrenecekse aynı yaşlarda başlayacak sporcu. Meslek öğrenecekse 13 yaşından sonra 2 senede öğrenecek. Böyle bir şey yok. Dünyada yok. Onun için yönlendirilmeli eğitim. 8- 9 veya 15 sene zorunlu eğitim olsun. Ama yönlendirmeli eğitimle gençlerimiz, kendi kabiliyetlerine yönlendirmemiz gerekir.’’

Hükümet olarak bürokratik engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Coşkun, bürokratik engellere karşı olduklarının altını çizdi. Geçmişte yanlış sistemle devletin hantal yapıya dönüştüğünü, israf batağına sürüklendiğini, bunun ise bütçe açığı getirerek karşılıksız para basıldığını anımsatan Coşkun, açıklamasını şöyle sürdürdü:’’Ülkeyi bu alışkanlıklardan kurtarmak kolay olmuyor. Meclisteki çoğunluğumuza rağmen aldığımız kararları, yasaları arzu ettiğimiz sürede uygulayamıyoruz. Öyle haller oluyor ki, üzülerek söylüyorum devletin birimleri devlete karşı geliyor. Devlet devlete adeta sürtüşüyoruz. Demokrasiye bağlılığımızla bunları da aşacağız.’’

Ayrıca Coşkun, işletmlerin sorunlarının çözülmesi ve Ar-Ge’ye yönelik 22 üniversitede teknoloji geliştirme merkezleri oluşturulduğunu belirtti. 11 üniversitede tesislerin tamamlanarak faaliye geçtiğini ifade eden Coşkun, ’’Buralarda 2013 yılına kadar vergi muafiyeti var. Teknoloji ithal eden ülke geçen yıl 40 milyon dolarlık yüksek teknoloji ihraç etti. Bu alanda önümüz çok açık. 18 ilde de teknoloji merkezleri kuruyoruz’’ diye konuştu.

Ali Coşkun, daha sonra başarı çalışmalarından dolayı Adapazarı TSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk’e bakanlığın başarı şiltini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious