Ağaçlar elektiriği kesiyor

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. Van'da son günlerde artan elektrik kesintilerinin sebebi olarak gördüğü hat güzergâhlarındaki ağaçları kesiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

VEDAŞ Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hat güzergâhlarındaki ağaçların elektrik kesintilerinin yanı sıra enerji kaybı ve voltaj düşüklüğüne neden olduğunu iddia ediyor. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, tüm enerji hat güzergahlarını gezerek iletim hatlarına değen ağaçları sahipleri ile görüşerek kestiriyor.

VEDAŞ Arıza Şefliği tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda caddelerin kontrol edildiği ve hatları tehdit eder duruma gelen kısımlara hemen müdahale edildiği belirtildi.

Emniyet Caddesi üzerinde bulunan ağaçların hatlara verdiği zararın belirlenmesi üzerine olay yerine geçen arıza ekipleri, hızarlar ve araçların yardımı ile ağaçları keserek hatları kurtardı.

VEDAŞ Arıza Şef Yardımcısı Yalçın Kılıçer, vatandaşların zamanında şebekelerin altına dikmiş olduğu ağaçların iletkenlere temas ettiğini ve bunun da enerji kaybına yol açtığını söyledi.

Kılıçer, "Enerji kaybı nedeniyle arızalar meydana geliyor. Cihazlar arızalanıyor ve ortaya büyük bir kayıp çıkıyor. Kurum olarak hızarcı tuttuk ve vatandaşların istediği gibi ücretsiz bir şekilde ağaçlarını kesiyoruz. Ağaçların tellerle temasa geçmesi durumunda kısa devreler oluşuyor ve bu da evlerde vatandaşlara ait cihazların arızalanmasına yol açıyor. Trafoda elektrik gidince mahallelerde problemler yaşanıyor. Ağaçlarla ilgili her yıl çalışmalar yapıyoruz ve bu yıl da çalışmalarımız devam ediyor. Mahallelerimizde gördüğümüz iletkenlere zarar veren ağaçları keserek enerji kaybını asgariye çekmeye çalışıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious