'Ağaçlar gibi ayakta ölürüz'

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, "Bizim tek sıkıntımız, tek düşmanımız yüksek faiz düşük kurdur." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Satıcı bugün toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) öncesi kur lobisinin faizlerin yükselmesi için çalıştığını belirterek, "Bu lobilerle hep birlikte mücadele edeceğiz. Yoksa ağaçlar gibi ayakta ölürüz." diye konuştu.
8. IF İstanbul Hazır Giyim Fuarı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Ticaret Odası(İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, TİM Başkanı Oğuz Satıcı ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen törenle açıldı. Oğuz Satıcı burada yaptığı konuşmada, tekstil ve hazır giyim sektörünün içinden gelen biri olarak bu fuara çok önem verdiğini fade etti. Satıcı, isdihdam oluşturan ve döviz getiren sektörün sıkıntısının da belli olduğunu dilegetirdi.

Oğuz Satıcı kendisinden önce konuşma yapanİTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın sektörün sıkıntılarının ortaya konulması amacıyla yaptıkları bir araştırma sonucunda, sektör temsilcilerinin, ithal edilen mallara standart getirilmesi. pazarlama imkanlarının geliştirilmesi, ihtisas gümrüklerinin kurulması ve ihracata özel teşvik verilmesi isteklerinin olduğu yüönündeki sözlerinin anımsatan Satıcı, tüm bu isteklere katıldığını ancak sektörün en büyük sıkıntısının 'kur' olduğunu savundu. Satıcı, "Türkiye'nin birinci sorunu kur. Bizim sıkıntımız birinci düşmanımız yüksek faiz düşük kur.. Bu lobilerle hep birlikte mücadele edeceğiz. Bugün PPK toplanıyor. Sanki yetmezmiş gibi kur lobileri faizlerin yükselmesinin istiyor. Bunlar hepsi Türkiye'de kurun üzerine yapılan baskılardır. Mücadele edeceğiz. Yoksa hepimiz ağaçlar gibi ayakta ölürüz. Türkiye farketmez üreticinin öldüğünü." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious