Ağar, AB büyükelçileriyle buluşacak

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, AB büyükelçileriyle Aralık ayı içerisinde öğle yemeğinde buluşacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağar, parti olarak meseleye bakışlarının AB perspektifinin, vizyonunun mutlak şekilde muhafaza edilmesi yönünde olduğunu belirtti. Ağar, hükümetin yerine işleri üstlenmiş bulunduklarını kaydetti. Ağar, aralık ayı içinde AB üyesi büyükelçilerle bir öğlen yemeği yiyeceğini belirtti.

Türkiye'de Benelux modeliyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Ağar, Benelux modelinin bazı yazarlar tarafından pek kavranmadığını kaydetti. Modelin AB perspektifi ve vizyonu içinde olacak bir tasavvur olduğuna işaret eden Ağar, "Türkiye üretemeyen siyasetin kıskacı içerisinde dar günler yaşıyor. AB'nin alternatifi değildir. AB'nin içinde, AB muhafaza edilmek kaydıyla ve bugünde bu konudaki açıklamamızı internet sayfamıza da koyduk. AB'den vazgeçerek bir Benelux modeli olmaz. AB vizyonumuzun, AB kabulümüzün içindedir bu. Türkiye meselelerini aşarak yoluna devam edecektir ve Türkiye kendi yakın coğrafyası içerisinde güçlü birliktelikleri, beraberlikleri, ticari ekonomik kültürel anlamda kuran ve burada önderliği yaşayan bir ülke olacaktır. Bu muhtemel gelişmesi, muhtemel olan olaylara karşı Türkiye'nin bir fikri hazırlığıdır, temel hazırlığıdır. Türkiye'de siyaset sadece sözlerin eleştirisi ile yapılmaya çalışıyor." dedi.

Ağar, Türkiye'ye çareler ortaya koyan, çözümler üreten, Türkiye'ye muhtemel gelişmeler karşısında davranış biçimlerini geliştiren bir siyasetin var edilmesini edilmesi yönünde çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious