Ağar, Erdoğan'ı eleştirdi: 'Siyasette kararı millet verir'

Ağar, Erdoğan'ı eleştirdi: 'Siyasette kararı millet verir' .6146
  • Giriş : 18.07.2007 / 09:18:00

Mehmet Ağar, Başbakan Erdoğan'ın, "Tek başına iktidar olamazsak çekilirim" sözlerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Tek başına iktidar olamazsak çekilirim" sözleriyle ilgili, "Demokraside iktidar da var, muhalefet de var. Milleti tehdit mi ediyorsunuz? Böyle bir şey olamaz, siyasette kararı millet verir" dedi.

NTV'nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Ağar, seçim sürecinde liderlerin üslubuna ilişkin bir soru üzerine, bu süreçte, "kimin daha çok bağıracağı, hakaret edeceği, ya da daha fazla masaları, kürsüleri yumruklayabileceğinin" öne çıktığını kaydetti.
Bir soru üzerine, Türkiye'nin, bir yandan terörün arkasında olanları deşifre ederken, bir yandan da demokrasi ve hoşgörü içerisinde yola devam edeceğini belirten Ağar, "Bunun yolu şiddeti sıfırlandırmak, silahı ortadan kaldırmak. Bunu kim yapacak? Bunu siyaset yapacak. Eğer ortada bir silah varsa, bu silahın karşısında, silah vardır. O silah, devletin meşru silahı askerdir, polistir. Silaha sarılan adam sayısını yok edemedikçe, o alanı kapamadıkça bunun sonu gelmez" şeklinde konuştu.
"Tek başına iktidar olamazsak çekilirim"
Ağar, Başbakanın "Tek başına iktidar olamazsak çekilirim" şeklindeki sözünün anımsatılması üzerine, şunları söyledi:
"Geçmişte hürmetle andığım siyasetçilerin de böyle sözleri oldu. Demokraside iktidar da var, muhalefet de var. Milletin kararı. Milleti tehdit mi ediyorsunuz? Böyle bir şey olamaz. Siyasette kararı millet verir. Bu iki eksenli siyaset Türkiye'yi gerginliğe ve kutuplaşmaya zorlar. 4.5 yıllık kabusu millet bir daha seyretmeyecek."
Türkiye'de, "İşte biz gelmezsek istikrar bozulur. Türkiye perişan olur masalı anlatıldığını" söyleyen Ağar, Türkiye'nin tepeden tanzim edilen siyasetle yola devam edemeyeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious