Ağar, Erdoğan'ın teklifini bekliyor

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yarın yapacağı görüşme öncesinde temkinli açıklamalarda bulunurken, “Ne konuşulacağını bilemiyorum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Onlar bize teklif getirecekler, ne getireceklerse ona göre fikirlerimizi söyleriz. Aday belirlenmeden bu konuda hiçbirşey söylemem mümkün değil. Aday belirlenince görüşümüzü kamuoyuna açıklarız. Bu konuda gizli bir kararımız olmaz'' dedi.
Antalya Ticaret Borsası’nın Nisan ayı Meclis Toplantısı’na katılan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, uyguladığı politikalarla çiftçinin karşısında yer alan AKP ile koalisyon yapmayacaklarını vurguladı. Hükümetin çiftçiye ‘şaşı bakar hale’ geldiğini belirten Ağar, bunu düzelteceklerini söyledi.
Ağar, daha sonar gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan ile yarın yapacağı görüşmenin anımsatılarak, taleplerine destek verip vermeyeceğinin sorulması üzerine Ağar, “Ne konuşulacağını bilemiyorum. Onlar bize teklif getirecekler, ne getireceklerse ona göre fikirlerimizi söyleriz. Aday belirlenmeden bu konuda hiçbirşey söylemem mümkün değil. Aday belirlenince görüşümüzü kamuoyuna açıklarız. Bu konuda gizli bir kararımız olmaz'' diye konuştu.

ÖNCE ADAYLIĞINI GÖRELİM
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olması halinde destek olup olmayacaklarının sorulması üzerine Ağar, “Peşin söylediğim vakit, oyumu belli etmiş olurum. Adaylığını görelim ona göre konuşuruz. Olmayan adaylık üzerinden niye yorum yapalım'' dedi. Ağar, Erdoğan’ın aday olup olmayacağının sorulması üzerine, “O kendi bileceği iş. Türkiye’de şartlara sahip herkes aday olabilir. Açıkladığı vakit belli olacak bir olaydır. Şu an hiçbir şey söylemem uygun olmaz'' şeklinde konuştu.

MERKEZ SAĞDA BİRLEŞME
Ağar, gazetecilerin sağda birlik çalışmalarının ne durumda olduğuna ilişkin sorusunu da yanıtladı. Sağda birlik çalışmalarındaki sürecin geçen dönemlerden farklı işlediğini söyleyen Ağar, “Biraz sabretmek lazım. Süreç geçen dönemlerden farklı gelişmiştir. Burada süreç merkez sağı şekillendirmiş, yapılandırmıştır'' dedi. Ağar, var olan iktidar tablosunun sürecin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirterek, “Sağda büyümenin, bütünleşmenin daha büyük çerçeveyi de içine alarak sonuçlandırabilme konusunda DYP’ye bir güç vermiştir. DYP de bu imkanı, buna katkı verecek olan herkesi büyük samiyiyetle, içtenlikle, onlarla aynı hisleri paylaşarak başaracaktır'' diye konuştu.

SEÇİM 15 TEMMUZ’DA
Ağar, birleşmenin DYP altında olup olmayacağı sorusu üzerine, “Sizce? Sizce nasıl olmalı? Herkes gerçekçi olmalıdır. Bugün artık zaman da kısadır. seçim belki 15 Temmuz’da olacak. Bugün artık daha farklı şeyler realize edebilmek güç. Öyle bir zaman aralığı kalmadı'' diye konuştu.

İŞSİZLİK RAKAMI GERÇEKÇİ DEĞİL
Mehmet Ağar, işsizlik oranının yüzde 11 olarak açıklanmasına tepki gösterirken, “Maalesef bu rakamlara inanan kimse yok. Keşke inanabilsek. Ben partide oturuyorum akşama kadar yüzlerce kişi ‘iş bul’ diye geliyor. Önemli sayıda insan resmi kurumlardan iş bulma ümidini kestiği için başvurularını çekmiş durumda. Bu nedenle açıklanan işsizlik oranı ciddi değil. Reel rakam yüzde 20’lerin üzerinde'' diye konuştu.

İKİ TÜRKİYE YOK
DYP Lideri Ağar, Cumhuriyet mitingini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya, yüzbinlerce kalabalığın demokratik hakkını kullanmasını olumlu bulduğunu söyleyerek, “Ama bunu ‘İki farklı Türkiye var’ diye yorumlamayı doğru bulmuyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious