Ağar, fındık politikasını eleştirdi

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

DYP lideri Ağar uygulanan fındık politikasının Avrupalılara yaradığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Bakanı Mehmet Ağar, fındıkta yaşanan gelişmelerin sadece sanayici büyük Avrupalı firmaların lehine olan bir durum olduğunu söyledi. Ağar, Türkiye'nin bunu taşıyabilmesi mümkün olmadığını belirtti.
Karadeniz gezisi kapsamında bugün akşam saatlerinde Rize'ye gelen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin Rize İl Teşkilatının Öğretmenevi'nde düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Ağar, iftar yemeği sonrası yaptığı konuşmada, hükümete yüklendi. İki gündür Karadeniz ilerinde incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Ağar, gördükleri manzaranın insanların, fındık üreticisinin sabrının son haddine geldiğini belirtti.

Vatandaşın sıkıntılarına rağmen gururla sorunun içerisine attığını kaydeden Ağar, "Hükümetin bir şansı, Ramazan'a girilmesi bir sükunet getirmiş gibi görünüyor. Ama, vatandaşlarımız patlayacak bir volkan durumundadır. İki gündür çarşı, pazar fındık alım yerlerini dolaşıyorum. İnsanlarımız karşı karşıya kaldıkları meselelerin (ha bugün ha yarın çözülür) denmesinden ve beklemekten bıkmıştır. Zorlanıyorlar, sıkıntıları ve ama bir büyük gurur içerisindeler." dedi.

'Bu hükümetin başbakanı kendisine gelmek zorundadır' ifadelerini kullanan Ağar, "Fındıkta ortaya konan tablo, sadece ve sadece sanayici büyük Avrupalı firmaların lehine olan bir durumdur. Türkiye'nin bunu taşıyabilmesi mümkün değil. Basit bir hesap olarak baktığımızda, geçen seneki fındık fiyatları ile 2 milyar dolarlık ihracat yapılmış ve bu 2 milyar dolar milletin cebine girmiştir. Bu seneki fiyatlarla ihracat, 1 milyar dolara düşüyor. Yani, milletin cebindeki 1 milyar dolar eksiliyor, Avrupa'daki sanayici de 1 milyar dolar az masraf yapıyor. Şimdi adama sorarlar, sen nerenin hükümetisin diye. Sen buradaki üreticinin mi yoksa 1 milyar dolar daha az masraf yapıp bugün zil takıp oynayan Avrupalı sanayicilerin, tüccarların hükümeti misin diye adama sorarlar. Onun için bu sorulara sormak için buradayız. Ve bu soruları sora sora, bu fiyatlar yükselene kadar da Karadeniz'de olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Ağar: "Gelip asker polis kordonunda helikopterle Karadeniz sahillerine inip kaçtığın vakit olmuyor"

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ordu ziyaretini gizlice yaptığı' yönündeki iddialarına da değinen Ağar, Başbakan Erdoğan'ın, Ordu'ya asker ve polis kordonunda helikopterle inip kaçtığını iddia etti. Ağar, şöyle konuştu; "Arkadaşımız mecliste söylediği zaman kızmayacaksınız. Gelip asker, polis kordonunda helikopterle Karadeniz sahillerine inip kaçtığın vakit olmuyor. Geleceksin, bizim orada elin cebinde tek tek esnaf, bakkal, dükkan gezebilecek misin? Gezdiğin vakit burada bu görevi yapabilirsin, aksi taktirde mümkün değildir. Gezemez, çıkamaz, yürüyemez hale gelmişlerdir. Bunun bir sebebi şudur; bu hükümet sırtını millete dayamaktan vazgeçmiştir. Milleti ciddiye almıyorlar. Ben ilk defa böyle bir hükümet görüyorum. Millet bağırıyor, çağırıyor, kıyamet kopuyor adam ciddiye almıyor yahu."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Rize'ye yaptığı 3 günlük ziyaret sırasında, 23 Eylül Cumartesi günü Kalkandere ilçesinde yaptığı açılışların ardından Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Karayolları Genel Müdürü ve sahil yolunu yapan firmaların yetkilileri ile birlikte helikopterle Ordu Bolaman tünelleri ve sahil yolunda incelemelerde bulunmuş ve tekrar Rize'ye dönmüştü.

DYP Genel Başkanı Ağar, iftar yemeği sonrası Çaykur Rizespor Tesisleri'ne giderek kulüp yöneticileri ve futbolcuları ziyaret etti. Futbolculara yarınki Gaziantep maçı öncesi başarılar dileyen Ağar'a, Rizespor Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Yılmaz Zehiroğlu, 53 numaralı üzerinde Mehmet Ağar yazan Çaykur Rizespor forması hediye etti. Ağar, daha sonra Sahil Camiine giderek Teravih Namazı'nı kıldı.

Yarın Rize'de, esnaf ziyaretlerinde bulunacak olan Ağar, öğle saatlerinde Rize'den ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious