Ağar, Sezer'e destek çıktı

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 'PKK adına faaliyetlerde bulunmak' suçundan müebbet hapse çarptırılan Mürşit Aslan'ı affeden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in buna mecbur kaldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli mitinginden sonra Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal'de kalan DYP Genel Başkanı Ağar, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Terör örgütü PKK adına eylem ve faaliyetlerde bulunduğu için müebbet hapse mahkûm edilen Mürşit Aslan 13 Nisan 2001'de sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanı Sezer tarafından affedilmişti. Aslan, daha sonra PKK adına para toplarken yakalanınca gözler teröristi affeden Sezer'e çevrildi. Teröristin affedilmesi olayını farklı bir açıdan değerlendiren DYP genel Başkanı Ağar, "Buradaki af meselesi sağlık raporundan dolayı mecburiyetten kaynaklanmıştır. Sağlık sebebinden dolayı Cumhurbaşkanı'na anayasa böyle bir hak tanımış. Böyle bir rapor olduğu zaman herhangi bir ayrım olmaksızın cumhurbaşkanları hep affederler. Ama bir insan devletin affının anlamını bilmiyorsa yapacak bir şey yok cezaya devam." dedi.

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı meselelerde hükümetin irade koyamadığını ileri süren Ağar, 2007 yılının ilk aylarında seçime gidilmesi gerektiğini ifade etti. Mevcut hükümetin yola devam edemeyeceğini kaydeden Ağar, hükümetin takatinin kalmadığına dikkat çekti. Meclisin görev süresinin 4 yılı aştığını belirten Ağar, "Doğru olan seçimi yapmak ve yeni meclisin cumhurbaşkanını seçmesidir. Önce genel seçim ardından cumhurbaşkanlığı seçimi yapılarak 3 ay içinde işlerin hepsini bitirerek yeniden güçlü bir ekonomiyle dünyayla rekabeti sağlamlaştırmalı. Aksi halde bu Türkiye'ye sıkıntı verir." diye konuştu.

DYP'li bir bayanın, 'Turgut Özal Cumhurbaşkanı olunca partisi dağıldı, Tayyip Erdoğan'da Cumhurbaşkanı olursa parti dağılır mı?' şeklindeki sorusuna Ağar, "Biz Başbakan'ın kendisini rakip istiyoruz, başkasını değil." diye karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious