Ağar, Sezer'in rejim kaygısına katılmadı

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'rejim kaygısı'na katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de rejim kaygısını oluşturacak bir durumun mevcut olmadığını söyleyen Ağar, "Sayın Cumhurbaşkanının rejim kaygısı ile ilgili elinde belge ve dökümanlar varsa ortaya koysun. Gereğinin yapılması için Cumhuriyet savcılarına iletsin." dedi. Ağar, Cumhuriyet Mitingi için ise kanunların müsaade ettiği ölçüler içinde yapılan hiç bir eylemde sorun olmayacağını kaydetti.

Ağar, Antalya'nın Manavgat ilçesi Titreyengöl'deki Joy Group Otel'de partili belediye başkanları ile bir araya geldi.

DYP lideri, ülke yönetiminde halkın sandıkta vereceği yetkiden başka, yetki tanımadıklarını söyledi. Ağar, siyasi sorunların çözüme kavuşturulacağı adresin demokrasi olduğunu ifade etti. Mehmet Ağar, partilerinin seçime ittifak yaparak değil, tek başına gideceğini söyledi. Partilerinin yüzde 10'luk seçim barajını aşma gibi problemlerinin bulunmadığını ifade eden Mehmet Ağar, yüce idealleri ve mefkureleri olan bir partinin barajı aşması için kurulmadığını belirtti.

Ağar, şöyle dedi: "Biz her zaman muhalefet adabı neyi gerektiriyorsa ona uyarırız. Geniş kesimin arzuladığı uzlaşma zemini üsluba her zaman dikkat ediyoruz. Bizim demokrasi tarihimizde en çözülmez sanılan meselelerin çözüldüğü vakidir. Millet siyasetten aklıselimi bekliyor. DYP'nin, Demokrat Parti'den (DP) gelen misyonuna bakıldığından engin demokrasi kültürü hakimdir."

Geçen yıl Eylül ayında Güneydoğu gezisinde yaptığı 'Dağda silahla gezeceğine düz ovada siyaset yap' sözünü belirli bir kesim tarafından çarptırıldığını dile getiren Ağar, konuşmasında halkın anladığı sözleri birilerinin anlamak istememesine hayret ettiğini söyledi.

DYP lideri, 2 gün önce Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın konuşmaya da atıfta bulunarak terörün önüne geçilmesinde silahla mücadelenin yanı sıra bölgede okul, hastane, sanayi ve altyapı çalışmalarına öncelik verilmesini savundu. Ağar, DYP'nin seçime AK Parti ile gireceği söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını da belirterek, "Halkımız sandıkta yetkiyi versin ülke nasıl yönetilirmiş gösterelim. AK Parti iktidarı ülke yönetimini kendi yandaşlarını paylaşıyor. İktidar partisine yardakçılık yaparak halk üzerinde otorite kurmaya çalışan bürokratlara ricamız, iktidara geldiğimiz gün istifalarını sunmaları. İstifalarını sunmaları için bizi uğraştırmasınlar. Bu sözüm valiler, kaymakamlarda ve emniyet müdürleri içinde geçerli." diye konuştu.

SEZER'E KATILMADI

Mehmet Ağar, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmasında 'rejim kaygısı' sözleri ile ilgili sorusuna Türkiye'de rejim kaygısını oluşturacak bir durumun mevcut olmadığını söyledi. Ağar, "Sayın Cumhurbaşkanının rejim kaygısı ile ilgili elinde belde ve dökümanlar varsa ortaya koysun. Gereğinin yapılması için Cumhuriyet savcılarına iletsin. Şu anda Cumhurbaşkanımızın elinde rejim kaygısını ile ilgili ne gibi bir belge ve kaynak var bilemiyorum. Bizim için her şeyin çözümü demokrasi içinde. " dedi.

Ağar, bugün Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde Ankara'da yapılan Cumhuriyet Mitingi' için ise kanunların müsaade ettiği ölçüler içinde yapılan hiç bir eylemde sorun olmayacağını kaydetti.

Ağar, DYP'ye katılan gazeteci yazar Cengiz Özdemir ile eski Hakkari Belediye Başkanı Abdurrahman Keskin'in oğlu Durankaya Belde Belediye Başkanı Fatih Keskin parti rozeti taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious