Ağar; 'AB kimlik krizini aşmıştır'

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "AB ülkelerinin Türkiye ile yeni bir döneme girildiğini samimiyetle özümsenmesini diliyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar "Avrupa Günü" nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Avrupa Birliği'nin oluşumuna yol açan ve Avrupa'nın birleştirilmesi amacıyla 9 Mayıs 1950'de açıklanan 'Schuman Bildirgesi'nin okunduğu 'Avrupa Günü'nü Türkiye'nin bu yıl müzakerelere başlamış bir ülke olarak kutladığını dile getiren Ağar, 3 Ekim 2005'de alınan kararın AB'nin kendi geleceği içinde önemli bir başarı anlamı taşıdığını belirtti. 'AB'nin Türkiye ile müzakereleri başlatma kararını alarak kendi kimlik krizini aşmıştır' düşüncesi ile AB ülkelerinin Türkiye ile yeni bir döneme girildiğinin özümsenmesi gerektiğini aktaran Ağar şunları belirtti: "Cumhuriyetin temel ilkelerinden taviz verilemeyeceğinden dolayı AB üyelik çerçevesine girmeyen önyargılı baskıların ilişkilere zarar vereceği inancındayız."

AB ilişkilerini gururla sürdürülmesi ve tüm gelişmelerin sivil toplum örgütleri ile diyalogla ve milletle paylaşarak, sadece ülkenin ve milletin çıkarları doğrultusunda sürdürme kabiliyetine sahip tek partinin DYP olduğunu ifade eden Ağar, 'Avrupa Günü'nü kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious