Ağar 'birleşmede partinin ismini' verdi

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, yeni oluşuma ilişkin ''Birleşmede liderlik meselesi halledildi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kimin lider olacağı meselesinin bir ayrıntı olduğunu söyleyen Ağar, önemli olanın Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermek olduğunu dile getirdi.

Mehmet Ağar, sağda birlik çalışmalarının ne zaman sonuçlanacağına ilişkin soruya, “Çok uzun olmayan bir zaman diliminde olumlu bir sonuç alınacak gibi görünüyor” cevabını verdi.

Bugün Mumcu ile görüşeceklerini belirten Ağar, birleşmeyle ilgili tüm ayrıntıları görüşmeleri gerektiğini belirtti.

Ağar, seçime az bir süre kaldığını belirterek, iki partinin birleşmesinin seçimden sonra olabileceği mesajını verdi.

Yeni partinin ismi ne olacak?

Yeni partinin isminin sorulması üzerine, Ağar, iki partinin birleşmesinin haziran ayı başında olabileceğini ve seçimlere çok az süre kaldığına işaret etti.

DYP lideri, yeni bir partinin isminin halka bu sürede anlatılıp anlatılamayacağının iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Ağar “Demokrat Parti ismi kimseye yabancı olan bir kavram değildir” dedi.

Ağar, iki partinin seçimlere DYP ismi altında gitmesinin ve seçimden sonra yeni bir parti kurulmasının da iyi olabileceğini ima ederek, birleşme sürecini “Kader birliği içerisinde devam edecek bir yolun başlangıcı olacak” sözleriyle nitelendirdi.

CHP lideri Baykal’ın 'seçimin AKP ya da CHP arasında olacağı' yönündeki açıklamalarını da eleştiren Ağar, “40 katır mı 40 satır mı” sözlerini kullanarak Türk siyasetinde AKP ve CHP dışında da çözüm olduğunu belirtti.

Mumcu: "Ya DYP ya da ANAVATAN isim değiştirecek"

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da birleşme için ya DYP ya da ANAVATAN’ın isim değiştireceğini söyledi.

Erkan Mumcu, "Bizim iki aydır üzerinde konuştuğumuz şey, üçüncü bir siyasi parti kurmak, iki partinin ona katılmasıyla birleşmek. Ancak seçim kararının aniden alınmasıyla bu artık imkansız hale geldi" dedi.

Geriye iki yol kaldığını söyleyen Mumcu, bir yöntemin partilerden birinin çatısı altında seçime girmek, seçimden sonra bütünleşmek, bir başka yöntemin ise, hukuken ve teknik ayrıntıları kurgulandıktan sonra üçüncü çatı kurulsa ne olacaktıysa, seçime katılma yeterliliği olan partilerden birinin ona dönüşmesi olduğunu söyledi.

İlk yöntemin vatandaşta kalıcı bir birleştirme hissi uyandırmayabileceğini söyleyen Erkan Mumcu, "Bir üçüncü bir çatı kursaydık ne olacaktıysa o biçime dönüştürmek üzere çalışma yapılıyor... DYP bize göre biraz avantajlı; onların Hazine yardımı alma imkanı var. 'Siz bize gelin' desek Hazine yardımı alma imkanımız da kalmayacak" dedi.

Hukuki ve teknik ayrıntıları konuştuklarını söyleyen Mumcu, şu ana kadar aldıkları bilgilerin umut ve güven verici olduğunu söyleyerek, "İnşallah olur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious