Ağar: Bizim işimiz Türkiye'yi kurtarmak

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Bugün günü kurtarırsınız, seçimi kurtarırsınız ama bizim işimiz Türkiye'yi kurtarmaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Başkanlık Divanı üyeleri ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) yöneticilerini ziyaret eden Ağar, ''Türkiye'de KOBİ ve Sorunları'' konulu değerlendirme toplantısına katıldı. Ağar, toplantıda yaptığı konuşmada, İTO'nun 500 bine yakın üyesiyle Türkiye'nin en güçlü odalarından biri olduğunu ifade etti.

Seçimlerin uzamasının bütçe disiplinini bozduğunu, dış ödemeler dengesi ve cari açığın alarm verdiğini ileri süren Mehmet Ağar, ''İstihdam meselesi de Türkiye'nin en önemli meselesi haline gelmiştir. İstihdam yaratılmasında KOBİ'lerin büyük rolü bulunmaktadır. Ancak Türkiye'de KOBİ'lerin ekonomiye etkilerini ağırlıkları ile aynı oranda görmüyoruz'' diye konuştu.

-GÜVENLİK SORUNU-

Ağar, bir gazetecinin, ''İktidara geldiğinizde İstanbul'un sokaklarını 15 günde geri alacağınızı söylediniz. Bu, 4-5 yılda neden yapılamadı, bürokrasiden mi kaynaklandı, siz nasıl yapacaksınız?'' sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Bizim muhatabımız emniyet bürokrasisi falan değil. Onların hepsi benim zamanında çalışıp dediklerimizi yaptığımız arkadaşlar. Onların çalışma şartlarını düzenlemek siyasi iradenin işidir. Asayişi düzenleyecek şartları oluşturma sorumluluğu siyasi iradenin işidir, bu bir organizasyon meselesidir. Bu bir iddiadır, bu iddia zamanında gerçekleştirdiğimiz bir iddiadır. İstanbul'un çeşitli semtlerinde esnaf, iş yeri sahipleri ile konuşursanız geçmişte bu iddiamızın gerçek olduğunu herkes bilir ve hatırlar. Biz bu konudaki görüşlerimizi yeri geldiğinde paylaşacağız. Elbette ki hukuk, demokrasi içinde millet adına sokakları teslim alma işi gerçekleşecektir. Bunun metotları vardır. Hiçbir tereddüte mahal yoktur.''

-CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ-

Ağar, cumhurbaşkanlığı seçimiyle bir soru üzerine de şöyle dedi:

''Halkın doğrudan ilgilendiği konuların açıklık içinde olmasından yanayız. Aday belli olsa, toplum içinde herkes bu konuda kanaatlerini söylese bundan demokrasi zarar görmez. Her şey demokrasi ve hukuk içinde olacaktır. Burada demokrasi dışı bir tavrı kabul edebilmemiz mümkün değildir. Bir anlamda siyasetin teamülleri vardır. Bunları da dikkatle görüp değerlendirmek lazım. Ülkenin genelini ilgilendiren bir meselenin uzlaşma tavrı içinde olmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla iktidar ana muhalefet ekseni üzerinde ülkeyi zıtlaşmaya, kutuplaşmaya taşıyacak tavrın doğru olmadığını düşünüyoruz. İktidar bir adım atmak suretiyle uzlaşma zeminini var ederse bundan da Türkiye bir zarar görmez.''

Bir gazetecinin, ''Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ankara'da yapılacak açık hava toplantısında iktidarın protesto edileceğini'' söylemesi üzerine Ağar, ''Bizim böyle bir toplantıya katılıp katılmayacağımızı sormak istiyorsanız, biz kendimizin olmadığı hiçbir toplantı ve gösteri yürüyüşünde olmayız'' dedi.

Ağar, bir gazetecinin ''Açıklanan GSMH ve kişi başı milli gelir rakamları realiteyi yansıtıyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine ''Keşke gerçeği yansıtabilse. Geçtiğimiz mayıs ayında ortaya çıkan bir kur değişikliğinde kişi başına düşen milli gelir 5000 dolardan birden 3000 dolarlara düştü'' dedi.

Hükümetin büyüme rakamlarını gelecek yıl aşağı doğru düşürmeye çalıştığını ileri süren Ağar, şunları kaydetti:

''Bu, karamsarlığı gösteriyor. Gelecek için iddialı bir hükümet, karamsar tablo ile gelecek projeksiyonu yapmaz. Bizim işimiz yüzde 7'lik istikrarlı bir kalkınmayı başarmaktır. Bugün günü kurtarırsınız, seçimi kurtarırsınız ama bizim işimiz Türkiye'yi kurtarmaktır. Parite hesaplarının ortaya çıkardığı bir farklılık, bu rakamların gerçeğe uygun olmadığı gibi bir sonuçla bizi karşı karşıya bırakır.''

-ÇİLLER İLE GÖRÜŞME-

Ağar, ''Eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile partiye geri dönüşü konusunda görüşmesi olup olmadığı ve sağda birlik'' konusuna ilişkin bir soru üzerine, ''Bana intikal etmiş herhangi bir şey yok. Siyaset serbest ve açık bir ortamdır. Siyasette kendine güveni olan herkes gelir ve hizmet eder'' diye konuştu.

Partinin eski genel başkanlarıyla yaptığı görüşmelerin olağanüstülük taşımayacağını belirten Ağar, ''Bu, insani münasebetlerin tabii bir gereğidir'' dedi.

Ağar, sağda birleşme konusunda da tavırlarının bilindiğini ifade ederek, ''Tabii akım içinde bir bütünleşme olacaksa ben bunun önünü kapamam. Ana çatıyı da milletimiz aşağı yukarı belirlemiştir'' diye konuştu.

Mehmet Ağar, ''Genç Parti'nin seçim vaatlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de ''Onu halk değerlendirecek. Siyasette herkes bir şey söyleyecek, millet de alıp güvenilirlik, inanılırlık yönünden ve her noktada bakıp değerlendirecek. Millet değerlendirir'' dedi.

''İTO'nun açıkladığı enflasyon rakamlarının TÜİK'in açıkladığı rakamlardan daha fazla olmasını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine de Ağar, ''Enflasyon sepeti meselesi objektif olmaktan subjektif olmaya doğru gidiyor. İTO'nun hesabı bu açıdan daha gerçeğe yakın olarak görülmektedir. Bir devlet kuruluşudur, fazla bir şey söylemek istemiyorum, ama son dönemde ortaya çıkan bazı rakamlarda bir güvenilirlik zedelenmesi var olmaya başlamıştır. Daha dikkatli hareket etmesi lazım'' diye konuştu.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da Ağar'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Ağar'ın KOBİ'lerle ilgili değerlendirmelerine son derece önem verdiklerini söyledi.

Yalçıntaş, DYP'nin KOBİ sorunlarına gösterdiği hassasiyetin, KOBİ'lerin sorunlarının çözümü ve istihdamın artırılması için büyük önem taşıdığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious