Ağar: Cami ve kışla civarında iktidar aramadık

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "iktidara millet eliyle geleceklerini" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağar, "Biz kışla civarında, cami civarında iktidar aramadan yola geldik. Diyoruz ki iktidarı kışla kapılarında, gazete idarelerinde aramadık" dedi.
Ağar, Dedeman Oteli’nde düzenlenen il başkanları toplantısında partililere seslendi.
Eski ve yeni parti yöneticileri ile partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Ağar, demokrasi anlayışlarının temelinde milletin olduğunu bildirdi.
"İktidarı milletten istedik, itibarı millette ararız" diye konuşan Ağar, milli irade dışında hiçbir gücü kabul etmeyeceklerini söyledi.
Ağar, Türkiye’nin önünde sıkıntılı ve çetin bir dönem olduğunu belirterek, 60 yıldır gelen anlayışla sıkıntıları çözecek güce sahip olduklarını ifade etti.
Sorunların çözümü için iç çatışma alanlarının ortadan kaldırılması gerektiğini anlatan Ağar, "Bu hükümeti millet nasıl getirdiyse sandık yoluyla götürecektir" dedi.
"Biz kışla civarında, cami civarında iktidar aramadan yola geldik. Diyoruz ki iktidarı kışla kapılarında, gazete idarelerinde aramadık" görüşünü dile getiren Ağar, askeri müdahaleler dışında 60 yıldır mecliste yer alan iradenin, 2002 yılı seçimlerinde meclis dışında bırakılmasından büyük dersler aldığını
ifade etti.
Ağar, konuşmasında sık sık CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştirerek, daha önce iç çatışma alanlarının ortadan kaldırılmasına yönelik yaptıkları uyarıların Baykal tarafından dikkate alınmadığını ileri sürdü.
Ağar, millet iradesine büyük önem verdiklerini anlatarak, "Oylar terazide tartılmaz, sandıkta sayılır. Bir çiftçinin oyu ile üst düzey iş adamının oyu aynıdır" dedi.
Konuşmasında Cumhurbaşkanı seçimine de değinen Ağar, Meclisin toplanma sayısının 184 olduğunu, "367 tartışmalarına" destek vermediklerini, siyasetin mahkemeye taşınmasını doğru bulmadıklarını, hesaplaşmanın millet eliyle sandıkta gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Ağar, "Siyasi bir mesele olan Cumhurbaşkanlığı seçimi, siyasi dilinde ve kendi hukuki mecrasında cereyan ederken, bir gece yarısı açıklaması ile Cumhuriyet’i kurduğumuzdan beri siyasetin dışında tutmak için göz bebeğimiz gibi koruduğumuz kurum tarafından bir mesele haline getirilmiş durumdadır" dedi.
Ağar’ın konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious