Ağar: “Demokrasiden vazgeçilemez”

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ortaya çıkan Ulusal Birlik Platformu ve Genelkurmay Başkanı'na gönderilen mektup tartışmalarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Mersin Esnaf Odaları Birliği ve Mersin Şoförler Odası Yönetim Kurulu üyelerini Genel Merkez'de kabul etti.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarının sadece tuzu kuruları kapsadığını ve sadece kendi devamını düşündüğünü söyledi. Emeklilerden bir iş yaptığında vergi alınması ile ilgili hükümetin yasa teklifini rezalet olarak nitelendiren Ağar, Türkiye ekonomisinin şu anda hiçbir alanda sağlıklı bir temele oturulamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda kurulan Ulusal Birlik Platformu ve bazı emekli askerlerin Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale için Genelkurmay Başkanı'na mektup yazmasının hatırlatılması üzerine Mehmet Ağar, "Türkiye'de her şey demokrasi içinde olur. Demokrasi Türkiye'nin vazgeçilmez zeminidir" dedi.

Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçiminin mevcut Anayasa'da ne şekilde olacağının belli olduğunu ve bu süreç içerisinde çeşitli kesimlerin de serbestçe fikirlerini söylemelerinin de tabii olduğunu belirtti. Ağar, "Ancak bugün Türkiye'de yapılması lazım gelen çok net bir şey vardır. Demokrasi normalleri yapma rejimidir. Dört yılı aşkın bir dönemden sonra Türkiye'de artık seçim yapmak normal seçimdir erken seçim falan değildir. 2002 şartlarını temsil eden bir Meclis yapısının Türkiye'nin yedi senesini yönetecek olan bir yüksek makama seçim yapmasının isabetli olup olmadığını millet vicdanında ne karşılığı olduğunu önce iktidar partisi kendi hesaplamalıdır" diye konuştu.

Yapılacak tek doğru işin milletin işaretine göre hareket etmek olduğunu ifade eden Ağar, "Kimse demokrasi dışı tutumlara falan heveslenmesin. Demokrasi dışında her tavra karşı biz varız. Doğru Yol Partisi demokrasi dışında hiçbir tavrı hiçbir tarzı benimsemez" dedi.

Ağar, ancak demokrasi içinde "ben dedim oldu" ve "ben istediğimi yaparım" rahatlığı içinde olmasının da doğru olmadığını belirterek, "Millete güveniyorsan milletten korkmuyorsan millete gidersin. Türkiye'de her işin yegâne ve güçlü hakemi, vazgeçilmez hakemi milletin dışında hiç kimse olamaz" şeklinde konuştu.

Ağar, "Türkiye'yi yönetemeyen" ve "her meseleyi kriz haline getiren" hükümetin takatinin bittiğini ve önümüzdeki kritik dönemde Türkiye'de bir an evvel erken seçim kararının alınması ile ilkbaharda Türkiye'de bir erken seçim yapılması gerektiğini ifade etti.

AB Dışişleri Bakanları'nın Komisyonun isteği doğrultusunda müzakereleri 8 başlıkta askıya alması ve Türkiye'nin liman önerisinin yazılı olmadığı için ciddiye alınmadığının hatırlatılması üzerine Mehmet Ağar, "Bir sürpriz yok gelişmelerde" dedi.

Ağar, AB konusunda yeni bir perspektif gerektiğini ve Türkiye'nin AB ilişkilerini devam ettireceğini söyledi. Ağar, "Türkiye, AB vizyonunu devam ettirecektir. Bu Türkiye'nin hakkı olan bir yolculuktur. Bu Türkiye'ye lütuf falan değildir" diye konuştu.

Ağar, Türkiye'nin ülkeyi daha iyi yönetecek iktidara sahip olarak bu tıkanıklıkları aşacağını ve dış politikanın iç politikaya bu derece alet edilmesi durumunda bu sıkıntılarla karşılaşmanın normal olduğunu söyledi.

Ağar, "Burada olumlu görülecek yegane iş Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün tekrar gündeme getirileceği ve olumlu şekilde sonuçlandırılacağına dair olan bir söylemdir" dedi.

Ağar, AB yoluna bu hükümetle devam etmenin mümkün gözükmemekte olduğunu ve Türkiye'nin 1959'dan beri sürdürdüğü yolculuğu sonuçlandıracak potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious