Ağar: Dinden elinizi çekin!

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

DYP lideri Mehmet Ağar, Güneydoğu sorununda dile getirdiği "Düz ovada siyaset yapsınlar" söylemine benzer bir açılımı, "laiklik-din karşıtlığı" için geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


DEĞERLER VE SEMBOLLERLE SİYASET TÜRKİYE’Yİ BÖLER

Bursa parti toplantınızda siyaset alanında üç istisna saydınız...

- Evet, cumhuriyet, Müslümanlık ve laiklik millete ait değerlerdir, kavramlardır. Türkler Müslümanlığı seçti ve bu mesele tartışmaya kapandı. Cumhuriyet 1923’te oylandı, laiklik de öyle. Dolayısıyla Türkiye’de hiçbir parti bu üç değere karşı çıkamaz. Bunlar siyaset alanı dışındadır.

Yani sadece din değil laiklik üzerinden siyaseti de eleştiriyorsunuz?

Eğer laiklik üzerinden siyaset yaparsanız, din istismarına yeltenenlere söylenecek laf bulamazsınız. Değerler ve semboller üzerinden siyaset Türkiye’de karşıtlık üretir, böler, zıtlaşmaya yol açar. Eskisi gibi kamplaşmalar yaratır. Yani Türkiye’ye zarar verir.

2 EKSENLİ SİYASETİ YIKIP GEÇECEĞİZ

Siyaset bu zıtlıklar karşısında ne yapmalı?

Siyasetin görevi zıtlıkları beslemek değildir. İki eksenli siyaseti yıkıp geçeceğiz Türkiye’de.

Bu yeni açılım, Güneydoğu söyleminizi hatırlatıyor.

Bizim milliyetçiliğimiz dışa karşıdır, içe değil. İçe dönük milliyetçilik anlayışını benimsemeyiz. Cumhuriyetin güzelliği herkesin hür ve eşit yaşamasında yatar.

Güneydoğu’da bu açılıma neden ihtiyaç duydunuz?

Terörle mücadelede 1993-96 döneminde sonuç alındı, teröristbaşı 1999’da İmralı’ya konuldu. Yeniden şiddete başvurulması Türkiye’nin her yerinde ve özellikle yörede büyük tepki topladı. Bu tepkiye siyaseten sahip çıkılması lazımdı. Bölge tek bir partinin hegemonyasına bırakılamaz.

Diğer partilerin bölgeye gidemediğini söylüyorsunuz?

Türkiye’de iktidar iddiası olan her parti, her bölgede siyasi temsile sahip olmalı. Dağa çıkacak yeni kadrolar önlenmeli.

CUMHURBAŞKANINI BU MECLİS SEÇEMEZ

AKP’de Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkacağı, hükümetin Abdullah Gül’e kalacağı konuşuluyor.

- Milletle inatlaşarak Cumhurbaşkanı olunamaz. Bu Meclis 2002 seçimlerinin ortaya çıkardığı siyasi irade çoğunluğunu yitirdi. İki partili yüzde 53’lük çoğunluk kalmadığı için Cumhurbaşkanı seçemez.

O zaman önce genel seçim mi istiyorsunuz?

Bu Meclis 2003 Mayıs’ında Cumhurbaşkanı seçebilirdi, ama 2007 Mayıs’ında seçemez. Çünkü Cumhurbaşkanı seçecek Meclis’in arkasında en az yüzde 50 oy olmalı. Tek çare erken seçimdir. Tek bir ciddi karar alamayan hükümet bu parlamentoya Cumhurbaşkanı seçtiremez.

Hükümet önce bakanını AB’ye soksun

Avrupa Birliği ile ilişkiler geriliyor, sizin yorumunuz ne?

Avrupa Birliği Türkiye’de ekonomik bir çapa haline geldi. Ama cumhuriyet bakanını (kapıda bekletilen Devlet Bakanı Ali Babacan’ı kastediyor) Danimarka’ya doğru düzgün sokamayan hükümet Türkiye’yi Avrupa’ya nasıl sokacak, o da merak konusudur!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious