Ağar: İktidar suçu seyrediyor

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, suç ve suçluluğun temel meselelerini çözmenin siyasetçinin işi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, suç ve suçluluğun temel meselelerini çözmenin siyasetçinin işi olduğunu belirterek, ''4 yıldan beri bütün bu meseleleri yokmuşcasına seyreden siyasi iktidarın sorumluluğu, açık seçik ortadadır'' dedi. Ağar, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca Dedeman Oteli'nde düzenlenen, ''Şehirlerde Güvenlik Problemi ve Çözümleri'' konulu panelde yaptığı konuşmada, devletleri var eden iki temel konunun ''adalet ve güvenlik'' olduğunu söyledi.

Güvenlik konusuna salt bir güvenlik meselesi olarak bakmadıklarını, konunun sosyo-ekonomik, hukuki ve insan hakları yönüne de dikkat ettiklerini belirten Ağar, güvenlikli bir yaşamın öncelikli hedefleri olduğunu anlattı. Mehmet Ağar, güvenlik konusunun, bugün Türkiye'nin karşı karşıya olduğu çok ciddi bir sorun haline geldiğini ifade ederek, sorunun günlük yaşamla birlikte Türkiye'nin geleceğinin teminatı olan çocukların üzerine kilitlendiğini söyledi. Ağar, sözlerine şöyle devam etti:

''Bugün toplumu çok sıkıntıya sokan düşüncelere sevk eden meselelerin temelinde çocuk suçları, çocukların suça karışması ve çocuklara yönelik suçlar, toplumda büyük bir karamsarlığa yol açmaktadır. Çocukların eğitim alanları suçluluğa teşvik eden alanlar haline gelmiştir. Türkiye'deki toplumsal adaletsizliği oluşturan makro-ekonomik politikalar, yanlış tarım politikaları ve iç göç, şehirlerde suçun artmasına neden olmuştur. Türkiye, bir husumet temelinde siyaset inşa eden veya inşa ettiğini sanan gafillerin deneme tahtası olmamalıdır. Siyaset bu meseleleri çözecek bir araçtır. Toplumda suç ve suçluluğun temel meselelerini çözmek siyasetçinin işidir. Bugün Türkiye kendi iç çatışma alanlarını ortadan kaldırmak mecburiyetindedir. Türkiye'deki mesele, bugün sadece emniyet teşkilatının sırtına yüklenecek takati, boyutu çoktan aşmıştır. 4 yıldan beri bütün bu meseleleri yokmuşcasına seyreden siyasi iktidarın sorumluluğu, açık seçik ortadadır. Türkiye'de muhafazakar değerleri savunarak iktidara gelenler, bugün çocuk pornosundan okul kantinleri ve tuvaletlerindeki uyuşturucu partilerine kadar bütün milletin yüreklerini dağlayan olayların açıkça sorumlusudur.''

Ağar, çocukların geleceğini suç ve suçluluk dünyasında gördüğünü savunarak, ''Böyle bir Türkiye bizim Türkiyemiz olamaz. Türkiye siyaset iklimini mutlaka değiştirmek durumundadır. Laf üretmekten başka hiçbir şey yapmayan, Türkiye'yi çaresiz bırakan bu iktidardan kurtulmak milletin en temel meselesi ve hedefidir'' diye konuştu. Geçmişte uyuşturucunun transit ülkesi olan Türkiye'nin, bugün tüketici ülke konumuna geldiğini ileri süren Ağar, Türkiye'nin bunu hak etmediğini söyledi.

"İKTİDARSIZ İKTİDAR''

''İktidarın kaçabileceği yer 2007 kasımıdır. Ondan daha öte kaçma imkanı olmayacaktır'' diyen Ağar, şunları kaydetti:

''Ellerinden gelse Anayasa Değişikliği yapıp seçimleri 5 sene daha uzatmak niyetinde oldukları görülmektedir. Türkiye, iktidarsız bir iktidarla karşı karşıyadır. Dış politikadan iç güvenlik meselesine kadar zor olan hiçbir konuda laf üretmekten başka hiçbir şey yapmayan ve meseleye ciddi bir irade koymayarak Türkiye'yi çaresiz bırakan bu iktidardan kurtulmak, milletin en temel meselesi ve hedefidir. Türkiye bir daha asla 1960,70 ve 80'leri yaşamayacaktır. Türkiye toplumsal bir kargaşanın, kaosun zemini olan bir ülke asla olmayacaktır.''

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''iktidara geldiklerinde Türkiye'yi yeniden gece gündüz sokağa da çıkılabilir bir ülke haline getireceklerini'' ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious