Ağar ile Çiller karşı karşıya

Ağar ile Çiller karşı karşıya .7647
  • Giriş : 01.11.2007 / 08:54:00

Demokrat Parti'de Ağar ile Çiller kozlarını paylaşmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokrat Parti (DP)'de kongre için geri sayım sürerken, merkez sağdaki iki 'siyasi poker' ustası Mehmet Ağar ile Tansu Çiller son hamlelerini yapmaya hazırlanıyor.

Uzun süredir kimin aday olacağı merakla beklenen DP'de iki adayın ismi hemen hemen kesinleşti gibi. Kongre öncesinde Tansu Çiller'den işaret alan Nevzat Ercan ismi öne çıkarken, diğer yandan Mehmet Ağar cephesinde ise yıldızı parlayan Doç. Dr. Çağrı Erhan ismi dillendiriliyor.

FARKLI AVANTAJLAR

Büyük bir sürpriz olmazsa DP'de liderlik yarışı verecek iki ismin, birbirlerine farklı avantajları var. Ağar'ın yanısıra DP'nin eski ve yeni il başkanları tarafından 'seni destekleriz' sözü verilen Doç. Dr. Çağrı Erhan, akademisyen kimliğiyle dikkat çekerken partinin 'yeni yüzü' söylemiyle Nevzat Ercan'a üstünlük sağlamak istiyor. Çiller'in arkasında duracağı aday Nevzat Ercan ise uzun yıllar politika sahnesinde rol alan 'usta siyasetçi' olmasının yanısıra gerek parti tabanı ile olan ilişkileri ve gerekse kongre tecrübesi ile rakibine avantaj sağlamayı hedefliyor.

DP'DE 'SİYASİ RÖLANS'

Pokerde 'düşünmek için istenen süre' anlamına gelen 'rölans' deyimi Ağar'ca 'desteklenen' Doç.Dr. Çağrı Erhan ile Nevzat Ercan'a 'destek veren' Tansu Çiller üzerinde de geçerliliğini sürdürüyor. Erhan, adaylık için Ağar'dan bir-iki gün 'düşünme süresi' isterken, Tansu Çiller ise hem tabanın nabzını yokluyor hem de Erhan'ın tabanda bulacağı olumlu karşılık üzerine gerekirse 'genç aday' arayışına girebileceği olasılığı güçleniyor.

BU YARIŞI KİM KAZANIR?

DP kulislerinden sızan tahminlere göre kıran kırana geçeceği beklenen 'genel başkanlık' yarışında Doç. Dr. Çağrı Erhan, rakibi Nevzat Ercan'a karşı 'burun farkı' ile kazanacağı yönünde. Aynı kaynaklar, Çiller'in önümüzdeki iki gün içerisinde parti tabanında yapacağı sondajlar sonucu gerekirse 'genç aday' arayışına girecek olması daha şimdiden Çağrı Erhan'a puan kazandırdığı görüşünde...

HÜR HABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious