Ağar memurlardan istifalarını istedi

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

DYP lideri Ağar, uzun süre tartışılan "ovada siyaset" açıklamasından sonra, bir süredir yurt gezilerini sürdürüyordu. Ağar Ankara'ya döndü ve seçim yılına girilirken önemli uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'MAKAMDAN EMİN OLMA'

* seçim sonrası koalisyon senaryoları konuşulurken, DYPAKP ortaklığından söz ediliyor. Var mı böyle bir olasılık? Hayır. Türkiye'de bizim hedefimiz tek başına iktidardır. Biz bu iktidarın birçok yanlışlarını tenkit ederek siyaset yapıyoruz. Bu yanlışlara devam etmeye kararlı olan bir iktidarla nasıl ortak oluruz. Türkiye'de çok yanlış işler yapılıyor. Kadrolaşma yapılıyor. Buradan uyarıyorum. Bu iktidar döneminde görevini dürüst yapan, liyakatla yapan memurlara sözümüz yok. Ama bunun aksini yapıp, iktidarın bir nevi temsilciliğini yapan hiç kimse yerinden emin olmasın. Bunu çok açık bir dille söylüyorum. Çoğunu da ikaz ediyorum. Bugün önemli görevlerde olan insanlar var. Bunlar iktidarın ilçe başkanı, il başkanı gibi tavır içindeler. Bunların karşılıksız kalacağını hiç kimse zannetmesin. Hukuk içerisinde tarafsız çalışan her devlet memurunu korurum. Ben de oradan geliyorum. Ben hiçbir zaman parti yandaşlığı yapmadım. Yapan da kim varsa hesabını soracağım onlardan. Bu hatadan vazgeçmeleri lazım. "Senden", "benden" diye bir ayrım kabul etmiyoruz. Herkesin "biz" olduğunu kabul ediyoruz. Kimsenin "öteki"lerin olmadığı bir Türkiye'yi var edeceğiz.

'MİLLET GÖTÜRECEKTİR'

* Partizanlık ve kadrolaşmaya ilişkin rakamlar ya da liste var mı elinizde? Yakinen takip ediyoruz. İl il, ilçe ilçe herkesin nasıl çalıştığını takip ediyoruz. Bu ülkede partizanlık, ayrımcılık yapmayan kamu görevlileri huzur içinde olmalıdır. Partizanlık temelinde iktidar partisinin elemanı gibi çalışan herkes, biz iktidara geldiğimizde dilekçelerini hazırlasın.

* Türkiye 2007'de bu kadar ağır gerilimi taşıyabilir mi? İşte bizim meselemiz Türkiye'de gerilimin ortadan kalkmasıdır. Gerilimden beslenmemeliyiz. Aklıselimden, sağduyudan, makulü göstermekten vazgeçmemeliyiz. Millet birisini nasıl iktidara getirdiyse, o şekilde muhalefete göndermeyi de bildiğini çok seçimde göstermiştir. Bu iktidarı aynı akıbet beklemektedir.

* "Türkiye'nin öncelikli tehditleri" denilince ne söylersiniz? Türkiye'de siyasetin üzerine düşen büyük görevler var. Bizim siyasetimiz uzlaşmaya dayanıyor. Benim için esas olan tehdit, ülkedeki kamplaşmadır, zıtlaşmadır

'Mayınları temizleyen PKK olsa da ülke yararınadır...'

"Bizim 'ovada siyaset' diye adlandırılan yaklaşımımızı millet algılamıştır. Bizim orada savunduğumuz mesele, Türkiye'nin birliğidir, bütünlüğüdür. Biz bu konuşmayı yaptıktan sonra Türkiye daha bir rahattır. Daha gergin olmayan bir ortamın içindedir. Bunun Türkiye'ye hiçbir zararı yoktur. İlk seçimde ortaya çıkacak iktidar, bu meseleyi tümüyle halledecektir. Bizim işimiz acılar üzerinden husumeti geliştirmek değil, yıllardır devam eden birlikte yaşama alanını güçlendirmektir. (DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün 'PKK'ya mayın temizletme teklifi'ne ilişkin) Türkiye'ye faydası olacak bir işi kim yapıyorsa yapsın, bunun bir zararı yok."

'Erdoğan'ın Çankaya'ya adaylığını öngörmüyorum'

"Cumhurbaşkanlığı için tek bir tarifim var, toplumun güvenini kazanmış olmak. Mümkünse Meclis'ten olmalı. Başbakan aday olmak hevesindeyse, bu tanıma uyup uymadığına kendi vicdani kanaatiyle karar verir. Ben öyle bir adaylık görmediğim için genel bir tarif yapıyorum. Bu hükümetin icraatının sorumlusu Başbakan. Seçimde onunla mücadele etmeyi isterim. Oylama için 367 şartının yanında olanlar var, karşısında olanlar var. Ama bu tartışma önceki seçimleri de tartışmalı hale getirir, bu da kaos doğurur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious