Ağar seçimi konuştu

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Ağar: "Görevde hangi Meclis varsa Cumhurbaşkanı'nı onun seçmesi meşrudur"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'nin 4 seneyi aşkın bir zamanda seçim yapmadığı dönem olmadığını söyleyerek "Ama buna rağmen görevde hangi Meclis varsa Cumhurbaşkanı'nı onun seçmesi meşrudur, ona da kimse bir şey diyemez" dedi. Lübnan'a Türk askeri gönderilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ağar, Meclis'in karar çıkarttığını ancak alınan kararın uygulanamadığını söyledi. Kendilerinin genel seçim yapılması yönünde zamanında çaba sarfettiklerini anlatan Ağar, "Türkiyede hükümet meselesi var dediğimiz vakit seçimden kaçanlar şimdi konuşuyorlar. Cumhurbaşkanlığı'ndan önce hükümet meselesi düşünülmeliydi" açıklamasında bulundu.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Lübnan'a Türk askeri gönderilmesi konularında gazetecilerin sorularını cevapladı. Ağar, Silivri Kavaklı Beldesi'nde düzenlenen "3. Kavaklı Yenici Mehmet Pehlivan" güreşlerini izledi. Gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimini şu anki Meclisin seçmesi ile ilgili sorularına cevap veren Ağar, Türkiye'nin hiç seçim yapmadan 4 yıllık süreyi doldurmadığını söyledi. Ağar millet iradesinin tazelenmesi gerektiğini savunarak, "İrade aşılmıştır. İradenin tazelenmesiyle ortaya çıkacak yeni seçim, hiç kimsenin farklı yorumlayamayacağı bir seçim olacaktır. Ama buna rağmen görevde hangi Meclis varsa Cumhurbaşkanı'nı onun seçmesi meşrudur, Ona da kimse bir şey diyemez." değerlendirmesinde bulundu.

Lübnan'a asker göndirilmesiyle ilgili düşüncelerini açıklayan Ağar, Hükümetin asker gönderme konusunda plansız, programsız hareket ettiğini savundu. Ağar, "Karar çıkmıştır, uygulanamamaktadır. Büyük zorluklar var. Bunları önceden düşünmek lazımdı. Meclis'e getirmeden evvel bu sorunları çözmek gerekirdi. Türkiye'ye güvenmek başka bir şeydir. Ama bu hükümete güven kalmamıştır, sorun buradadır." şeklinde konuştu.

Türkiye'de ekonomik anlamda çifçinin zor günler yaşadığını ve kendilerinin "Hükümet meselesi var" dediklerinde seçimden kaçanların şimdi konuştuklarını savunan Ağar, "Cumhurbaşkanlığı'ndan önce hükümet meselesi düşünülmeliydi. Bugün aldığı hiç bir karar güven duyulmayan bir hükümetin yola devam etmesi mümkün değildi. Önce hükümet meselesi çözülecek, ardın da Cumhurbaşkanlığı meselesi çözülecektir" değerlendirmesinde bulundu. "Mayıs'ta Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak mı?" şeklindeki soruyu da yanıtlayan Ağar, "O günkü meclis birini Cumhurbaşkanı seçecektir. Türkiye'de herkes Cumhurbaşkanı olma arzusunda. Başbakan da bu arzu içinde olabilir. Ama Meclis kimi seçer o belli olmaz" dedi.

Hayatını kaybeden İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın ölümüyle ilgili de konuşan Ağar, Aga'nın hayatını kendisi için değil toplum yararı için geçirdiğini ve Avrupa Birliği'nin evrensel ilkelerinden bahsedenlerin bu konuyu iyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious