Ağar: Sezer erken konuştu

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Mehmet Ağar, Sezer'in Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin yaptığı açıklamayı meclisin kararından sonra yapması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Parti gezileri kapsamında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine gitmek üzere Malatya'ya gelen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, son günlerde gündemi meşgul eden Lübnan'a asker gönderilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Lübnan'a asker gönderilmemesi yönündeki açıklamaları meclisi etkiler mi sorusu üzerine Ağar, "Etkilememesi düşünülemez. Demokrasiyle idare edilen Türkiye'de her kurumun her karar mercinin yeri bellidir. Ama bu hükümet olduğu müddetçe, bu tür şeyler olacaktır. Çünkü bu hükümetin meseleye sahip olma gücü yoktur. Türkiye'nin sıkıntısı buradan kaynaklanıyor. Normal olarak açıklama yapılmadan önce meclisin kararı beklenmeliydi." dedi

Ağar, Anayasa'ya göre bu işte yetkili kurumun Türkiye Büyük Millet Meclisi, son sözü söyleyecek makamın da yine meclis olduğunu ifade etti. Bu durumda hükümetin zor durumda olduğunun göründüğünü belirten Ağar, "Irak krizinde olduğu gibi hükümetin bu konuda da bir yerlere söz verdiği anlaşılıyor. Bu sözü yerine getirme aşamasında Türk kamuoyun da zorluklar vardır. Bu zorlukları kaldırmak için bir takım kamuoyunu hazırlama çalışmaları yapılmakta. Hükümetin bir arzusu ve talebi varsa bunu önce meclise getirecektir. Bu talebin ülkenin hangi menfaatleri için gerektiği konusunda meclisi ve Türk kamuoyunu ikna etmelidir. Gerek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gerekse Avrupa Birliği'nde ki siyasi çevreler hükümetin bu konuda söz verdiğini söylemektedir. Hükümet doğruları ve gerçekleri meclis ve kamuoyuyla paylaşamamaktadır. Hükümetin her zaman yaptığı yanlış dış politikayı iç politikaya alet etmektir. Kendi kişisel ve gelecek hesapları üzerine dış politikalı belirleme çabasındadır." şeklinde konuştu.

Lübnan'a asker gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı ve hükümet arasında bir mutabakat olmadığının anlaşıldığını dile getiren Ağar, bu durumun Türkiye'nin Anayasal çerçevesine uygun bir tarzda ortaya konulamadığını, hükümetin bu meseleyi şekillendirme noktasında sorunlar yaşayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious