Ağar sırtından harçerlendi!

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayacağını açıkladığı basın toplantısında, yanında oturan iki milletvekilinin genel kurul salonuna gitmesi karşısında şoke oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ümmet Kandoğan'ı Genel Kurul'a girmemesi için ikna için giden Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan da salona girdi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayacaklarını TBMM'inde düzenlediği basın toplantısında açıkladıktan 5 dakika sonra yanında oturan iki milletvekilini genel kurul salonunda olduğunu görünce tam anlamıyla şoke oldu.Yanında bulunanlara "Sırtımdan hançerlenmiş gibiyim" diyen Mehmet Ağar, Meclis'ten ayrılıp Genel Kurul'daki gelişmeleri parti genel markezindeki odasında bulunan televizyondan izledi.

Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın toplantılarda cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaları gerektiğini ancak, diğer parti yöneticilerinin açıklamalarıyla ikna olduğu ve genel kurula katılmayacağı değerlendirildi. Ümmet Kandoğan ve diğer milletvekilleri Mehmet Ağar'ın TBMM'de düzenlediği basın toplantısında da yanında bulundu. Ağar'ın "Genel Kurul salonuna girmeyeceğiz" açıklamalarını başlarıyla onaylayan milletvekilleri basın toplantısından sonra kulise gittiler.

Kulislerde Ümmet Kandoğan'ın Genel Kurul'a katılacağı söylentisi yayılınca DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan "Ben Ümmet Bey'i ikna etmeye gideyim" deyip Mehmet Ağar'ın yanından ayrıldı.

Mehmet Ağar ve kurmayları Mehmet Eraslan'ın Kandoğan'ı genel kurula katılmaktan vazgeçireceği beklerken kendilerinde şok etkisi yaratan haber ulaştı.

İkna için giden Mehmet Eraslan, Ümmet Kandoğan gibi genel kurul salonuna girip onunla DYP sırasında yanyana oturdu. Kandoğan'ın Genel Kurul'a katılmayan milletvekillerini eleştirmesi ve AKP'lilerden bile ateşli konuşma yapması DYP'lilerdeki şaşkınlığı kat kat arttırdı.

Hatay milletvekili Mehmet Eraslan'ın son dakikaya kadar genel kurula girmeyeceğine garanti gözüyle bakılırken, CHP'den istifa eden Hatay Milletvekili İnal Batu'nun DYP'ye gireceği yolundaki iddalar Eraslan'ı rahatsız etti. DYP'li Hatay Milletvekili Eraslan, basının seçimlerde DYP'ye ilk sıraya koyulacağı yolundaki söylentilerden de rahatsız oldu ve oylamaya katılarak AKP ile yakın teması da başlatmış olduğu yorumları yapıldı.

CHP'den Genel Kurul'a katılan Hakkari Milletvekili Esat Canan ise daha önce PKK'nın yayın organı Roj TV'ye çıkmıştı. Canan'ın genel kurula katılmasının Kuzey Irak'tan da destek gördüğü ve kendi seçim çevresinden de katılması yönünde teşvik edildiği iddiaları da meclis kulislerinde konuşuldu.

Öte yandan DYP, genel kurul salonuna giren milletvekilleri Ümmet Kandoğan ve Mehmet Eraslan hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious