Ağar 'siyasete dönüşü' değerlendirdi

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Mehmet Ağar, 'Eski siyasetçilerin tavırlarını bir tecrübe birikiminin aktarımı olarak görmek istiyorum' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağar; "Eski siyasitçilerin siyasete dönüşleri ile ilgili haberleri tecrübe birikimlerinin aktarımı olarak görmek istiyorum" dedi.

Mehmet Ağar, son dönemde Kasım 2002 seçimlerinden sonra siyasetten çekilenlerin şimdi yeniden siyaset yapma niyetinde olduklarını ancak bunu yanlış yollarla yapmaya çalıştıklarını belirtti. Ağar "Birileri siyasette yer ve mekan arayışında olabilir ancak önemli olan milletin arayışıdır, ona bakmak lazım. Bu dönemde iktidar kapılarında nimet arayarak meşgul olanlar var. İktidar zayıfladıktan sonra yeniden muhalefet olmaya çalışanlar var. Millet kiminle doğru yola çıkacağını ve ne aradığını bilmektedir" şeklinde konuştu.
Bakırköy'de İşçi, Memur ve Bağkur Emeklileri Derneği'ni ziyaret eden Mehmet Ağar, yeniden siyasete dönmek isteyenlerin izledikleri yolun yanlış olduğunu savunarak, "Yeni siyaset arayanlar, varoşlar, kenar mahalleler yerine Ankara'da, İstanbul'da lüks otellerde bu arayışlarına devam ediyor" diye konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağar, "Süleyman Demirel'in siyasi çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya, "Partimiz yoluna benim söylemlerimle devam ediyor" şeklinde cevap verdi. "Mesut Yılmaz ile ittifak yapabilir misiniz?" yönündeki soruya ise Ağar, Türkiye'de her kesimle görüşürüz ama bizim ittifakımız milletledir" yanıtını verdi.

Rahşan Ecevit'in solda yeni bir oluşum ile ilgili girişimini de değerlendiren Ağar, "Türkiye'de 3 Kasım'da bir seçim oldu ve millet seçimini yaptı. Böyle bir seçim olmasaydı mesele yok ama bu seçim oldu. Milletin ortaya koyduğu irade yok sayılarak siyaset yapılmaz. Deneyebilirler, denesinler. Tayyip Erdoğan karşısında yenilmeyen tek adam benim. Bugüne kadar girdiğim hiçbir seçimde yenilmedim. Geri kalan herkesi 3 Kasım'da AK Parti ve Tayyip Erdoğan mağlup etti. Siyasetin de yazılı olmayan bir takım kuralları var. Bunlar görmezden gelinerek kimse siyaset yapamaz" şeklinde konuştu. "Bundan ittifaklara kapalıyız anlamını çıkarabilirmiyiz?" şeklindeki sorusuna ise Ağar, "Biz milletle ittifak halindeyiz. Millet bize hangi istikameti gösterirse biz onu yaparız" şeklinde konuştu.

Ağar, "Mesut Yılmaz'dan sonra Tansu Çiller'den de siyasete dönüş sinyali gelebilir mi" şeklindeki soruya da, "Herkesin kendi takdiridir. Biz doğru bildiğimiz yolda devam eder gideriz" dedi.

Son dönemdeki ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Mehmet Ağar, hükümeti eleştirerek, "Hükümetin sorunları çözecek kondisyonu kalmamıştır. Hükümet düşük döviz yüksek faiz anlayışıyla Türkiye'yi yönetti. Bu anlayış ülkeyi sıcak para kıskacına sokmuş ve boğmuştur. Şimdi bu terkedişin faturasının ağır olduğu görülüyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious